Коли Україна отримає допомогу від Заходу?

Коли Україна отримає допомогу від Заходу?

Свята минули, західні країни вже розпочали роботу, тож питання щодо надання Україні фінансової допомоги знову актуалізувалося. Останній транш на суму 250 млн доларів США скерували нам 24 грудня, наприкінці того ж місяця кошти Києву виділив і ЄС. Але що буде з подальшою фінансовою підтримкою?

 У США понад 100 млрд доларів для України, Ізраїлю та Тайваню, з яких 61 млрд доларів надійшов би Києву, заблокували республіканці, які хочуть суттєвих поступок від демократів, зокрема від адміністрації Джо Байдена, щодо міграційних питань: посилення мексиканського кордону, введення більш суворої міграційної політики, обмеження в’їзду мігрантів у США тощо. Демократи завжди виступали за більш м’яку міграційну політику, оскільки вважали, що мігранти дають приріст робочої сили й укріплюють американську економіку. Крім того, саме ексмігранти, які отримали американське громадянство, здебільшого й підтримують демократів. Тому сьогодні, особливо в умовах початку передвиборчої кампанії в США, демократи не можуть піти на поступки республіканцям, оскільки це буде відсіювати їхній електорат. Та якщо Штати не зможуть надати нам потрібної допомоги й Україна програє в боротьбі з російським агресором, це завдасть серйозного удару по позиціях усього демократичного світу, оскільки покаже, що авторитарні режими мають переваги над демократичним правлінням. Для американського президента також дуже важливо, щоб Україна перемогла чи хоча б здійснила успішний контрнаступ улітку-восени 2024 року, напередодні листопадових президентських виборів. Українські досягнення Байден представив би також як і свою перемогу. Тож очільник Білого дому заявив, що він піде на поступки республіканцям, щоб розблокувати допомогу Україні. Демократи та республіканці вже ведуть перемовини в Сенаті й навіть досягли певних домовленостей.

За даними останніх опитувань, Дональд Трамп уже починає випереджати Джо Байдена на декілька відсотків — і це несприятлива тенденція для чинного президента. Трампа намагаються усунути з виборчих перегонів. Так, держсекретарка штату Мен заборонила йому брати участь у праймеріз через його роль у нападі на Капітолій, аналогічне рішення згодом ухвалив Верховний суд штату Колорадо. Проте Трамп подав апеляцію на постанову держсекретарки й планує оскаржити заборону суду Колорадо у Верховному суді США. Частина суддів Верховного суду була призначена за каденції Трампа, тому важко передбачити, яке рішення вони ухвалять. Зараз Трамп і надалі набирає дивіденди, звинувачуючи демократів у політичних переслідуваннях. Тому Байдену дуже важливо в цих умовах демонструвати ефективність свого правління, а результативна міжнародна політика була б дуже добрим показником, оскільки після виведення американських військ з Афганістану імідж США як світового лідера дещо зменшився. Штатам сьогодні потрібні зовнішньополітичні здобутки, а перемога демократичної України над авторитарною путінською Росією була б дуже важливою для них. 

Для стабілізації внутрішньополітичної ситуації в країні парламентарям потрібно ухвалити загальний бюджет США до 19 січня, щоб не допустити шатдауну й зупинення роботи багатьох державних структур. За останньою інформацією, вони вже погодили загальний рівень федеральних витрат у розмірі 1,6 трлн доларів, серед яких передбачено 700 млрд доларів на оборону. Перемовини щодо допомоги Україні ще ведуться. Є велика ймовірність, що демократи й республіканці домовляться ще до 2 лютого й кошти Києву будуть надані. Серед республіканців також є багато симпатиків України, і загалом вони підтримують нашу країну, хоча в умовах передвиборчих перегонів їхні внутрішньопартійні інтереси переважають. Так, очільник Палати представників Майк Джонсон заявив, що хоче відповідей від демократів щодо стратегії адміністрації Джо Байдена стосовно України, а його однопартійці хочуть мати чітку інформацію про те, як прозоро витрачаються кошти американських платників податків в Україні.

Від ЄС Україна очікує 50 млрд євро фінансової допомоги. На грудневому саміті Євросоюз ухвалив рішення про початок переговорної процедури з Україною щодо її вступу до ЄС, а от надання Києву фінансової допомоги тоді не підтримали — рішення заблокував прем’єр Угорщини Віктор Орбан. На наступній зустрічі, що відбудеться на початку лютого 2024 року, знову буде розглядатися це питання. Якщо його ухвалення знов-таки заблокує Угорщина, ЄС буде шукати інші варіанти допомоги Україні. Зокрема, можливо, кожна країна організації, окрім Угорщини, надаватиме кошти окремо на основі двосторонніх домовленостей. Також розглядається питання про передання Україні 300 млрд доларів заморожених російських активів. Проте відповідної нормативно-правової бази для цього поки що немає. Крім того, країни ЄС побоюються, що це може послабити курс європейської валюти, оскільки інвестиції в Європу від Китаю, країн Близького Сходу та Глобального Півдня будуть зменшені. 

Будапешт також може піти на поступки щодо виділення коштів Україні, якщо Євросоюз розморозить 30 млрд євро для Угорщини. Проте Єврокомісія, найімовірніше, цього не зробить, оскільки це суперечить цінностям і інтересам ЄС. Своїми проросійськими заявами та блокуванням рішень щодо України Орбан частково гальмує зовнішньополітичні зусилля Євросоюзу, тому поступки йому засвідчать слабкість організації. Країни ЄС вже почали мислити над тим, як послабити вплив Угорщини чи, можливо, навіть позбавити її права голосу. У цих умовах Орбан нещодавно заявив, що може погодитися на виділення 50 млрд Україні, якщо частина цієї суми буде виплачуватися щорічно і він зможе впливати на її перегляд. 10 січня представники держав-членів Євросоюзу на зустрічі в Бельгії досягли попередньої домовленості щодо виділення Україні 50 млрд євро та схвалили “частковий переговорний мандат”, щоб сформувати новий єдиний спеціалізований інструмент для підтримки відновлення України.

Чи отримає Україна фінансову допомогу від ЄС, дізнаємося на початку лютого. Будемо сподіватися, що європейські країни зможуть домовитися з очільником Угорщини. Проте допомога від них обов’язково буде, оскільки держави ЄС зацікавлені в перемозі України, яка зможе нівелювати для них небезпеку російського загарбання. Кошти скерують і США, які мають показати світові, що залишаються опорою демократії й лідером цивілізованого світу. Тож фінансова допомога нашій країні обов’язково надійде, хоча й із можливою затримкою. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи припиниться блокування польсько-українського кордону? Чи була поїздка Зеленського до Аргентини та США результативною?