Страждає тварина – страждає й людина

Страждає тварина – страждає й людина
Нещодавно журнал Nature оприлюднив результати дослідження, яке вкотре довело людству, що людина є невід’ємною частиною біосфери, а від якості її життя залежить біорізноманіття всіх видів планети.

З 1990 року вчені Кембриджського університету досліджували динаміку змін біосфери країн різного рівня розвитку. Науковці з’ясували, що біорізноманіття швидко скорочується в державах з політичною й економічною нестабільністю, а от якщо уряд працює ефективно, то швидкість вимирання біологічних видів на території цієї країни значно вповільнюється.

Для досліду науковці відібрали 461 вид птахів, які живуть на воді, і узагальнили дані 2,4 млн. записів, зроблених в ареалах їхнього існування – від тропіків до тундри, загальною площею майже 1,3 млрд. гектара. Внаслідок цього вчені отримали узагальнені індикатори стану всієї екосистеми в кожній країні і порівняли їх з індексами якості управління (WGI), куди входить тривалість життя, ВВП, рівень насильства, корупції тощо.

Під час дослідження вчені знайшли переконливу кореляцію – в країнах з низьким рівнем життя біорізноманіття зменшується значно швидше, ніж в країнах з високим індексом WGI. А якщо в нерозвинених державах починає різко збільшуватись ВВП – рівень вимирання видів лише прогресує. Ймовірно, це спричинено тим, що в таких країнах економіка зростає через збільшення експорту сировини – дерево, вугілля, нафта, газ, руди, а це суттєво шкодить природі. Ба більше, в державах з низьким індексом WGI при будівлі електростанцій і заводів майже не враховують екологічних наслідків, і використовують застарілі технології. Наприклад, у деяких країнах ТЕЦ досі працюють на вугіллі, хоча від його спалювання утворюється багато шкідливих речовин, зокрема й радіоактивних. Електростанція на вугіллі забруднює навколишнє середовище вдесятеро сильніше, ніж АЕС.

Найпроблемнішим регіоном Землі, де вимирання видів в біосфері відбувається найшвидше, є Південна Америка. Натомість найбільш сприятлива ситуація в країнах континентальної і Північної Європи. Там рівень життя є найвищим.

Зазвичай в країнах з низьким рівнем життя головують можновладці з не надто високим морально-етичним рівень розвитку, тому вони й не займаються захистом біосфери. Часто у цих державах підприємці змовляються з владою і непоправно вичерпують природні ресурси, будують виробництва за застарілими, але дешевшими технологіями, які мають катастрофічні наслідки для екології.

Якби всі люди на планеті мали однаковий рівень моралі та чеснот, то добробут будь-якої країни справді залежав би від влади. Однак насправді громадяни різних держав мають певну ментальність і власний морально-етичний рівень. Влада також повинна відповідати розвитку громадян. Отже, щоб покращити якість життя, потрібна гарна влада, а щоб прийшли кращі управлінці, необхідно мати певний морально-етичний рівень громадян. Тому кожен народ має ту владу, на яку заслуговує.

Однак в історії є безліч прикладів, коли нові лідери позитивно змінювали країну, або змушували її рухатись проти еволюційного розвитку. А от ситуація України є цілком унікальною. Ми могли б стати доволі успішною європейською країною з гідним рівнем економічного розвитку, якби не втручання Росії.

Щоб прискорити прогресивні зміни в нашій країні потрібно прискіпливіше обирати владу й підтримувати кандидатів з високим рівнем чеснот і моралі. Але як нам зазирнути в душу потенційного урядовця і побачити її недоліки? Потрібно оцінювати вчинки людини, а не вірити порожнім обіцянкам. Також варто пам’ятати, що мисливець, який для забави вбиває тварин, може принести страждання й людині.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ