Ключові пункти Плану відновлення України

<strong>Ключові пункти Плану відновлення України</strong>

21–22 червня 2023 року в Лондоні відбувалася Конференція з питань відновлення України, у якій узяли участь представники понад 50 країн світу, зокрема держав Глобального Півдня. Це засвідчує позитивну динаміку у сфері підтримки України, оскільки ці країни здебільшого займали нейтральну позицію щодо російсько-української війни.

Учасники заходу обговорювали ключові сценарії відновлення української економіки й засвідчили свої зобов’язання щодо відбудови зруйнованих українських міст і сіл після вигнання російського агресора з тимчасово окупованих територій. Вони також підтвердили, що скерують на ці цілі приблизно 50 млрд доларів. Частину цих коштів візьмуть із заморожених російських активів, сукупна вартість яких становить приблизно 200 млрд євро. Проте європейські країни ще працюють над розробленням надійного правового механізму, який дасть змогу законно їх конфіскувати. Річ у тім, що вилучення урядових і приватних фінансових активів закордонних держав може здійснюватися тільки за рішенням суду, але країн ЄС поки що не вирішили, який суд може ухвалювати такі рішення.

Ці кошти будуть скеровані насамперед на відбудову зруйнованих чи пошкоджених житлових приміщень, транспортної інфраструктури, енергетичної інфраструктури, яка суттєво постраждала від російських ракетних ударів, а також на підтримання зеленої енергетики. Значну допомогу нададуть і аграрному сектору, оскільки Україна має великий продовольчий потенціал. Кошти скерують й на екологічні проєкти, адже від війни постраждала не тільки українська екологія, а й довкілля сусідніх європейських країн, особливо після злочинного підриву Каховської ГЕС.

Серед позитивних моментів є також те, що активну участь у відбудові України буде брати й приватний бізнес, для якого це престижно і вигідно. Ідеться, зокрема, про приблизно 500 провідних компаній світу, сумарний капітал яких становить майже 5,2 трлн доларів. Учасники конференції говорили також про надання гарантій бізнесу. Низка страхових компаній заявила про можливість страхування військових ризиків у різних форматах, тож усі учасники відбудови будуть застраховані від усіх можливих загроз. На окремих панелях обговорювали специфіку різних регіонів України й особливу увагу надали тим регіонам, які найбільше постраждали від війни.

Представники країн-учасниць говорили також про досягнення справедливості й підтримали створення міжнародного трибуналу, на якому Путін зі своїми поплічниками сповна відповість за всі злодіяння.

Проте Україні для залучення інвестицій потрібно буде виконати певні умови, зокрема завершити реформи, що забезпечуватимуть верховенство права та ефективну боротьбу з корупцією. Окрім того, Україна муситиме жорстко контролювати кошти, скеровані на відновлення. Ключовими принципами відбудови мають бути прозорість, підзвітність, екологічна сталість та інклюзивність. Тільки в цьому разі Україна зможе повністю вийти з орбіти Москви й стати справжньою європейською країною, яку успішно приймуть до ЄС та НАТО.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Росія передала Угорщині 11 українських військовополонених без погодження з Україною Чи можна реалізувати “мирний план” африканських країн?