Українські перемоги 2023 року

Українські перемоги 2023 року

На фоні завищених очікувань бравурної звитяги невеликої демократичної країни над найбільшою на планеті диктатурою, багатьом українцям 2023 рік видався роком розчарувань, за якими ми не помітили наших вагомих перемог.

Перемога, яку не всі помітили

Лише сам факт, що українська армія зуміла зупинити стрімкі наступальні операції росіян та перевести війну з формату каральної операції імперії проти непокірної колишньої колонії на клінч двох однаково потужних армій – це вже нечувана перемога і справжнє диво військового мистецтва. Для іноземних військових стратегів російсько-український конфлікт видається нападом здорового мужика на п’ятирічного хлопчика, який завершився позиційною війною та рівновагою сил.

Наприкінці 2023 року експерти оцінюють, що Росія більше не має істотної переваги в техніці і артилерії. За кількістю танків сторони, ймовірно, мають паритет. Вперше з початку війни ми в чомусь навіть маємо кращі позиції: ЗСУ поповнилися новими видами сучасних артилерійських та ракетних систем, які мають більшу дальність і точність. Український контрнаступ та частковий прорив першої лінії оборони росіян на Запоріжжі, плацдарми на лівому березі Херсонщини – це свідчення зростаючої потужності української армії, котра наступає на багатократно сильнішого ворога.

На другий рік війни проти імперської потуги в Україні продовжує працювати економіка, функціонує інфраструктура, працюють кафе, магазини, курорти та немає жодних блекаутів. Життя мешканців тилових українських міст не надто відрізняється від мешканців європейських міст. Це непомітна для обивателя, але надзвичайно значуща перемога 2023 року, котра стала результатом надзусиль наших оборонців та союзників.

Удари по РФ

У 2023 році удари по РФ стали буденними подіями. Невідомі безпілотники та військові підрозділи відомого походження почали здійснювати регулярні атаки вглиб російської території. Атаки на Шебекіно, рейди бійців “Російського добровольчого корпусу” на прикордонні райони Брянської та Бєлгородської областей змусили місцеву російську владу будувати оборонні укріплення, вмикати сирени та перевести шкільне навчання онлайн – росіяни на собі відчули наслідки своєї загарбницької війни.

За 2023 рік трапилося більше 170 зафіксованих атак по території РФ: горіли й вибухали нафтобази, аеропорти, військові частини, а невідомі БПЛА долітали до бізнес-кварталів Москви та елітних районів Підмосков’я. Російська влада регулярно повідомляє про одночасні атаки декількох десятків безпілотників, на котрі росіяни змушені відтягувати війська та озброєння з України. Дивним чином кількість пожеж у РФ за 2023 рік зросла в двічі. Трапилося 18 диверсій на російських залізницях, в тому числі – вибухи в стратегічних тунелях на Далекому Сході. Поки росіяни ще не відчули всіх поневірянь воєнного часу, не туляться в підвалах і не закопують загиблих родичів у дворах багатоповерхівок, як минулого року мешканці Маріуполя. Але регулярні атаки по агресивній імперії – це також свідчення зростаючої міцності української оборони, яка впливає на зниження відсотка росіян, котрі підтримують війну.

Відплата зрадникам

У 2023 році в РФ відбулося декілька яскравих ліквідацій пропагандистів путінської агресії. Зокрема, 2 квітня у російському Санкт-Петербурзі внаслідок вибуху в кафе загинув російський блогер, пропагандист Владлен Татарський. Вибухівку було закладено у подарункову статуетку, котру вручила молода дівчина. І хоча невідомо, хто насправді стояв за ліквідацією злочинця, який належав до рупорів Пригожина, однак серед російської еліти вкоренився глибокий страх перед українськими спецслужбами. А резонансна ліквідація зрадника та колаборанта Іллі Киви на початку грудня 2023 року нагнала справжнього жаху на середовище регіоналівської еміграції в РФ, котра усвідомила невідворотність покарання за зраду. Той факт, що громадська думка в РФ записує ці успішні ліквідації на рахунок професіоналізму українських силовиків – це вже вагоме досягнення.

Зерновий коридор та битва за Чорне море

Після російської блокади Чорного моря Москва примусила Україну до принизливої “зернової угоди”, за умовами якої, українці мали надавати росіянам для огляду всі судна, котрі відвідують наші порти. Місяцями росіяни затримували судноплавство довготривалими та надокучливими перевірками, а в нас не було іншого виходу, адже українське зерно гнило на складах, а в Африці голодували люди.

В липні 2023 року росіяни оголосили про свій вихід з зернової угоди  через непов’язані із зерном вибухи на Кримському мосту й пригрозили “неможливістю гарантувати безпеку” – тобто потопленням всім суднам, які прямували до України. Але українські ВМС тоді вже набули такого досвіду в атаках на російські кораблі в окупованому Криму та російських портах, що у відповідь Міністерство оборони України попередило про військову загрозу для судноплавства біля портів Анапа, Новоросійськ, Геленджик, Туапсе, Сочі, Тамань. Після ураження неподалік Новоросійська десантного корабля “Оленегорский горняк” та танкера “Sig” неподалік Керченської протоки, стало очевидним, що українці в акваторії Чорного моря вже не беззахисні жертви. А у вересні 2023 року українські Військово-морські сили, внаслідок запеклих боїв з росіянами, повернули під контроль України так звані “вишки Бойка” – бурові газо- та нафтовидобувні платформи біля берегів Криму в Чорному морі.

Після виходу РФ з зернової угоди Україна оголосила, що експортуватиме своє зерно без огляду на відсутність дозволу росіян. Піймавши облизня росіяни почали систематично завдавати ракетних ударів по портах та зерновій інфраструктурі на півдні України, зокрема дунайські Рені та Ізмаїл. Але восени 2023 року три основні чорноморські порти України, всупереч погрозам Росії, відновили приймання суден для експорту зерна. Станом на 24 листопада 2023 року без дозволу росіян “чорноморським коридором” пройшли 153 судна, що перевезли понад 5,6 мільйона тон зерна та інших вантажів.

Створення “зернового коридору” без Росії стало одним з найбільших досягнень України за 2023 рік.

Початок євроінтеграції

Важливим дипломатичним зрушенням стало ухвалене 14 грудня рішення Європейської Ради про початок переговорів про вступ України до ЄС. Нас роками годували обіцянками, розповідали про європейську перспективу, проте лише цього року зроблено перший крок до реальної євроінтеграції. Нас лише пустили на поріг і відчинили двері, нас ще чекають переговори з країнами-учасницями, котрі можуть тягнутися роками, але Україна розпочала першу реальну процедуру євроінтеграції. А це вже справи, а не розмови та декларації.

Таке рішення європейських еліт – великий прорив, котрий вказує на європейський консенсус щодо неприпустимості здачі України назад в орбіту московського колоніалізму. Нас вже сприймають по-іншому, бачать нас по один бік геополітичних барикад і готові розмовляти мовою документів та ділових переговорів.

2023 рік, що минає став роком перемог, значущості яких ми не помітили через ейфорійне очікування суперперемоги. Але в реальності головна перемога якраз і складається з таких непомітних для обивателя, але насправді величезних досягнень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Формула “мирної” окупації Індульгенція Зеленського