В «молодих» демократіях виборці швидко втомлюються

В «молодих» демократіях виборці швидко втомлюються

Роман-Ґабрієль Олар, автор статті в Comparative Political Studies,  проаналізував дані про участь виборців у 1086 виборах, проведених в 1946-2015 роках в різних країнах. Результати продемонстрували, що у волевиявленнях, які довели до зміни ладу, відвідуваність була зазвичай найвищою (приблизно на 3%, ніж середній показник у тзв. «стабільних демократіях») – пише Томаш Тарґаньскі на польському науково-популярному інтернет-порталі Pulsar.

Однак, такий оптимізм короткотривалий. У кожних наступних виборах у «нових» демократіях відвідуваність систематично зменшується. Щоб краще продемонструвати цю взаємозалежність, Олар використав приклади Польщі і Румунії. Обидві ці країни переконалися в цьому після переломних виборів – відповідно у 1989 і 1990 рр. 

Але такий ефект можна спостерігати і у країнах з-поза Центрально-Східної Європи, напр. в Тунісі у виборах 2011 року відразу після повалення президента Бен Алі до виборчих урн пішло понад 90% виборців. А в останніх, у 2023 р. участь взяло всього 11%. 

Неважко здогадатись, чому так відбувається. Чорно-білий вибір поміж «новою» демократією і «старою» диктатурою має мобілізаційний вплив на суспільство. Наступні ж голосування не проводять таких гострих ліній поділу, а виборці швидко втомлюються від прозаїчного суперництва між політичними партіями.

Найвищою цінністю дослідження здається те, що Оларові вдалося вирізнити дві змінні, котрі мають тут істотне значення. Першою є вік, в якому люди зазнали демократичного перелому. Виявляється, що якщо вони брали участь у трансформації в свої 15-29 років, то потім більш охоче ходили голосувати. У свою чергу ті, хто зазнав перемін у віці 30 років і більше, швидше піддавалися розчаруванню демократією і голосували рідше.  

Другою змінною є спосіб повалення диктатури. В тих країнах, де трансформація мала мирний характер, участь в подальших виборах переважно є вищою, ніж там, де політичні зміни супроводжувало насильство і кровопролиття. Тому здається, що політичний досвід – особливо, якщо він здобутий у молодому віці – може мати вплив на побудову здорового громадянського суспільства.  


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Перші держави – ініціатива знизу Хто запалив іскру життя на Землі?