Золоті рибки навчились їздити

Золоті рибки навчились їздити
Не жарт, не мрія якогось автора дитячих книжок, а справжній науковий експеримент – золоті рибки віднедавна вміють їздити! Точніше, можливо, вони це вміли й раніше, але не мали можливості. Шість золотих рибок, які були залучені в експерименті ізраїльських вчених, показали, що можуть управляти роботичним візком і рухатися по суші туди, куди захочуть – ідеться в статті британського видання Guardian.

За всім цим стоїть Шакар Ґівон з Університету Бен Ґуріон Негев, головна авторка досліджень, які було опубліковано в часописі Behavioural Brain Research. “Ми завжди раді новим викликам – як для себе, так і для наших рибок. Ідея, щоб рибка могла рухатися суходолом, звучала божевільно, але була тим типом викликів, які ми любимо. Виявилось, що це все-таки не є неможливим”, – каже задоволена науковиця.

Їхній експеримент, який фахово був названий дослідженням методології зміни домени, мав допомогти з’ясувати, чи може певний вид, у цьому разі – золота рибка, функціонально виявити задану активність поза своїм природним habitus. Натхнення вони черпали з уже оприлюднених праць, де гризунів і собак вчили управляти “транспортом”.

Група дослідників, яку очолив професор Ронен Сегев, спочатку сконструювала акваріум на коліщатках, який рухався, реагуючи на переміщення рибок. Потім вони почали вчити рибок їздити майже так, пише Guardian, як би вчили людину водити автомобіль чи велосипед. Ключовим завданням було пов’язати рибок із візком так, щоб вони зрозуміли, що їхні рухи під час плавання ним управляють.

У приміщенні встановили рожеву ціль, і коли рибка доїжджала до неї, то отримувала їжу. Її рухи записувала і “тлумачила” комп’ютерна камера, встановлена на верхівці візка. Як тільки рибка рухалась, камера комунікувала з візком і напроваджувала його. Багатоденні тренування принесли плоди – рибки зуміли дійти до цілі з кількох різних стартових позицій, а особливо цікаво, що їм вдалося це навіть тоді, коли перед ними встановлювали перешкоди, як-от стіни чи фальшиві цілі. Деякі з цих шести особливо причарували вчених.

“Пан Дарсі й пан Бінґлі, названі за образами з “Гордості і упереджень”, були особливо добрі, справжні зірки”, – каже Ґівон.

І хоча попередні дослідження вже продемонстрували, що риби є чудовими навігаторами у своєму природному середовищі, автори цього експерименту підкреслюють, що тепер уже чітко доведено, що навігаційна здатність у пошуках їжі чи безпечного сховку є універсальною для всіх видів, без огляду на довкілля, у якому вони перебувають.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Нова мода серед тигрів Зміни в польоті