Зоряний магніт

Зоряний магніт

Газово-пиловий диск Молочного шляху, обертаючись витворює елегантні спіральні руки, котрі є найактивнішими місцями формування зірок у нашій галактиці. Нещодавно астрономи, використовуючи телескоп, встановлений на літаку, що літає високо в земній атмосфері, викрили, яким чином магнітні поля впливають на процеси утворення зірок у густих волокнах – що утворюють щось типу «скелету» – котрі простягаються вздовж тих рук – пише Рейчл Берковіц у часописі Scientific American.

В праці описано, як магнітні поля, що діють в масштабах галактики, залежно від їхньої орієнтації і сили, можуть і переміщати матеріал з одного простору в інший, і запобігати западанню під впливом гравітації пилу й газу, які входять до складу найгустіших сфер. Це сповільнює формування зірок; якби їх не було, то ми мали б значно світліше нічне небо від того, яке бачимо зараз.

Спостереження через наземні телескопи у 2015 році підтвердили фізичні властивості газово-пилових «костей» в руках Молочного шляху. Та все ж дослідники не знали точного впливу магнітних полів на процеси утворення зірок в менших масштабах. «Ми знали, що галактичні кості існують, але тоді ще не було способу для відображення деталей їхньої магнітної структури» – каже Сімон Куде, дослідник із Worcester State University і Harvard & Smithsonian Center for Astrophysics. Куде представив ці нові відкриття на зимовій зустрічі Американського астрономічного товариства.

Зараз науковці встановлюють структуру тих магнітних полів у невеликих масштабах, вимірюючи напрямки розстановки часточок пилу. Зокрема досліджують, як магнітні властивості спричиняються до затримання газу і пилу в масивних кістках перед настанням колапсу та утворенням зірок. Завдяки даним, отриманим з інструментів телескопу SOFIA, розташованого на борту боїнга 747 в останніх роках його функціонування – «ми змогли пізнати структуру поля в зіркотворних хмарах на великих ділянках Галактики» – каже Куде.

Одне з використаних у рамках цього проекту зображень костей показало, що магнітні поля мають тенденцію ставати перпендикулярними до їхнього напрямку в густих сферах активного формування зірок і – більш паралельними у інших місцях. Це може означати, що паралельні поля із менш густих просторів пересувають матерію до просторів з більшою густиною, де поля є достатньо сильними, щоб затримувати гравітаційний колапс, не зважаючи на додатковий зіркотворний матеріал. Дослідники виявили також наявність магнітних полів уздовж інших галактичних костей, достатньо сильних, об пригнітити формування зірок у всіх сферах, окрім найбільш активних.

«Ми вже раніше знали, що магнітні поля приникають цілі галактики. Тепер бачимо структури тих полів у найгустіших районах, де вони суттєво впливають на процеси творення зірок» – говорить Енріке Лопес Родрігес, позагалактичний астроном із Kavli Institute for Particle Astrophysics & Cosmology при Стенфордському університеті, котрий не брав участі у тих дослідженнях. Зрештою, додає він, це дозволить зрозуміти, як рівновага поміж гравітацією і великомасштабними магнітними полями детермінує формування зірок у найменших масштабах, як у інших галактиках, так і у нашій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Смерть зірки Антарктичний щит