Звідки в нас шизофренія і депресія?

Звідки в нас шизофренія і депресія?

Коли сучасні люди емігрували з Африки до Азії, то почали схрещуватись із тубільцями. Звідси й сліди ДНК цих давніх родичів у нашому геномі. І це, найімовірніше, має значення для здоров’я — пише Агнєшка Кжемінська на польському науково-популярному інтернет-порталі Pulsar.

Порівнюючи геноми осіб із 26 людських популяцій із ДНК наших вимерлих предків, дослідники з Іспанії зауважили більшу подібність однієї з двох версій людського гена SLC30A9 з тією, що була в Денисівської людини. А це вказує на те, що частина з нас успадкувала варіант гена від денисівців (публікація у PLOS ONE). Цей ген кодує мітохондріальний білок ZnT9, що відповідає за регуляцію транспортування цинку та клітинний метаболізм. Два варіанти SLC30A9 відрізняються в одному місці на білку Znt9. Версія гена, що її найчастіше зустрічають поза Африкою, запобігає перенасиченню цинком ендоплазматичної мережі та мітохондрій, а також безпосередньо впливає на їхню активність. Яке це має значення?

Дослідники вважають, що, оскільки цей білок відіграє важливу роль в енергетичному метаболізмі скелетних м’язів, варіант гена Денисівської людини мав допомагати нашим предкам пристосовуватися до холоднішого довкілля. Однак темною стороною могло бути те, що SLC30A9 міг швидше призводити до збою в регулюванні міжклітинного транспортування, отже, його власники могли наражатися на більший від інших ризик проявів нейропсихічних розладів, як-от шизофренія чи депресія. Адже цинк вивільнюється, коли нейрони висилають повідомлення нервовій системі, але коли його надто багато, то цей процес зупиняється.

Поки що незрозуміло, як це може впливати на мозок. Тим більше, що нейропсихічні недуги дуже складні й охоплюють багато генів і чинників середовища. Крім того, цей варіант гена, найімовірніше, не єдиний, що може впливати на схильність до психічних хвороб і розладів. Колектив генетиків планує в майбутньому протестувати свою гіпотезу на тваринних моделях і точніше вивчити роль кодувальногобілка ZnT9 для нервової системи. А при нагоді дізнатися, чи особи, що мають успадкований від Денисівської людини ген SLC30A9, є менше чи більше вразливими до холоду.

Навіть якщо та мутація генів має якийсь вплив на наше психічне здоров’я, то незначний, бо гени Денисівської людини не є надто численними: у нас їх майже немає, а в азійців і корінних американців — лише 0,2 %. У гіршій ситуації можуть бути мешканці Нової Гвінеї й острова Бугенвіль, бо в них в екстремальних випадках фіксується і до 6 %.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Які ліки при депресії? Сфінкс – скульптура з вітру, пилу і піску