Чорні діри люблять безлад і харчуються газом

Чорні діри люблять безлад і харчуються газом

Взаємодія галактик є важливим чинником, що впливає на їхню еволюцію. Виявляється, що є й інші наслідки. Чорні дірки – це надзвичайно масивні об’єкти. Та, що знаходиться в центрі Чумацького Шляху, важча ніж 4 мільйони Сонць, а всередині віддалених галактик знаходяться ще потужніші. Як вони виростають до таких розмірів? – запитує Лукаш Тихонєц у статті на польському науково-популярному порталі www.projektpulsar.pl

Завдяки обсервації понад трьох тисяч галактик вдалося виявити, що чорні діри у «безпорядковому» космічному просторі частіше проявляють активність. Можна сказати, що вони поводяться, як пилососи, що поглинають пил з міжгалактичного простору. Це схилило д-р Сандру Раймундо, головну авторку публікації в “Nature Astronomy”, до висування наступної тези: не є випадком те, що активні чорні діри ми частіше знаходимо у безладі – це власне той безлад є причиною їхньої активності.

Про впорядковану галактику можемо говорити тоді, коли рух газу, з якого вона створена, є узгодженим з рухом зірок навколо центру галактики. Великі кількості газу, що рухається хаотично в інших напрямках свідчать про безлад. Підчас колізії та зближення галактик, матерія всередині обох об’єктів піддається турбулентності і часто вивільнюється від гравітації своєї галактики до міжгалактичного простору. А там дрейфує невпорядкованим чином.

За взаємодією галактик спостерігали вже давно і відомо, що вона є істотним чинником, що впливає на їхню еволюцію. Та все ж це перший випадок, коли вдалося поєднати активність супермасивних чорних дір у центрі галактики з газом у міжгалактичному просторі, чітко вказуючи на те, що чорні діри у центрі галактик «підгодовуються» газом, що дрейфує. 

А що ж з «нашою» black hole? На даний момент вона спокійна. Але ми знаємо, що Чумацький Шлях чекає близька зустріч з Галактикою Андромеди, котра на разі знаходиться на відстані в 3 млн світлових років. Це, імовірно, розбудить приспаний апетит чорної діри. На щастя для нас, десь за 4,5 млрд років. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Вода на Землі старіша від Сонця Засолена історія