Чи була поїздка Зеленського до Аргентини та США результативною?

Чи була поїздка Зеленського до Аргентини та США результативною?

11–12 грудня цьогоріч президент України Володимир Зеленський перебував із робочим візитом у США. Напередодні він побував на інавгурації нового президента Аргентини Хав’єра Мілая, який дотримується проукраїнських поглядів і жорстко засудив агресію Росії проти України. Його позиція особливо важлива в контексті того, що більшість країн Латинської та Південної Америки має у кращому разі нейтральну позицію, а деякі проявляють певні проросійські симпатії, як-от Венесуела, президент якої Ніколас Мадуро хоче розпалити в регіоні чергове вогнище війни. Тож зустріч українського й аргентинського лідерів засвідчила проукраїнські тенденції в Південній Америці, які потрібно посилювати.

Важливою була й поїздка очільника України до США, оскільки Америка надає нам потужну фінансову і військову допомогу. Але останнім часом ця підтримка дещо послабилася, що пов’язано з конфліктом на Близькому Сході, де США допомагають Ізраїлю, і внутрішньополітичною боротьбою в Америці. У Штатах наближаються президентські вибори, тож демократи й республіканці хочуть набрати якомога більше політичних дивідендів, а Україна стала заручницею у цій боротьбі. Так, республіканці заблокували 60 млрд доларів допомоги Києву на наступний рік, бо демократи не хочуть їх підтримати в питаннях укріплення мексиканського кордону та розв’язання міграційного питання. Навіть ті республіканці, які мають проукраїнську позицію, голосували проти надання допомоги, проявляючи внутрішньопартійну дисципліну. Адміністрація Байдена назвала це голосування безвідповідальним і таким, що загрожує національним інтересам США. Проте зазначила, що готова до перемовин із республіканцями, щоб розв’язати цю проблему й розблокувати допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню. 

У час такої складної ситуації В. Зеленський і завітав до США. Він зустрівся з американським президентом Джо Байденом, який запевнив, що підтримував і буде підтримувати Україну. У контексті фінансової проблеми він зазначив, що якщо домовитися з республіканцями не вдасться, то потрібно буде повертатися до лендлізу, за яким Україні буде надаватися військова допомога з умовою її оплати вже після перемоги. Звичайно, Києву це не буде вигідно економічно, але якщо домовитися з американцями про оплату замороженими російськими активами, то це був би непоганий варіант. 

Джо Байден також заявив про черговий транш допомоги нашій країні на суму 200 млн доларів і підтвердив, що США на цьому не будуть зупинятися, оскільки якщо фінансова і військова допомога Україні буде призупинена, то це стане подарунком Путіну. Тому він, можливо, піде на певні репутаційні втрати, щоб домовитися з республіканцями, але допомога Києву має бути виділена. Загалом зустріч із Джо Байденом минула на високому рівні. Сторони домовилися про посилення співпраці між країнами й в інших галузях, окрім оборонної.

Володимир Зеленський зустрічався також і з американськими конгресменами, які й ухвалюють рішення про надання Україні фінансової допомоги. Особливо важливою була зустріч українського лідера з очільником Палати представників республіканцем Майком Джонсоном, адже саме ця палата блокує допомогу Києву. Загалом зустріч була продуктивною, Джонсон пообіцяв, що буде вести перемовини зі своїми колегами-республіканцями щодо розблокування коштів для України, оскільки й демократам, і республіканцям потрібна перемога Києва, що засвідчила б тріумф демократичних цінностей над авторитарними потугами деяких ворожих країн, насамперед Росії. Він підкреслив, що позитивно ставиться до України й не підтримує злочинної політики путінського політичного режиму. Майк Джонсон також зазначив, що виділення коштів залежить не так від України, як від позиції демократів, які повинні піти на компроміс у міграційних питаннях. 

Загалом візити президента України до Аргентини та США були результативними. Зокрема, він домовився про налагодження більш тісної співпраці з Аргентиною та деякими іншими країнами Південної Америки. Продуктивними були також зустрічі з Джо Байденом та американськими конгресменами, які дали нам надію на розв’язання питання щодо виділення фінансової допомоги. Як буде розгортатися ситуація, побачимо найближчим часом. Якщо домовленостей не буде досягнуто до Різдва, то це питання буде розглядатися вже в січні-лютому наступного року. Це не дуже сприятливий варіант для України, оскільки військова допомога від США буде скорочуватися чи взагалі припиниться, що може послабити наші оборонні можливості.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи змінить світ зустріч Байдена й Сі Цзіньпіна? Результати саміту на Мальті щодо української “формули миру”