Результати саміту на Мальті щодо української “формули миру”

Результати саміту на Мальті щодо української “формули миру”

Наприкінці жовтня на Мальті відбувся третій міжнародний саміт щодо врегулювання війни в Україні. Його учасники обговорювали “формулу миру” українського президента Володимира Зеленського. Цьогоріч на зустрічі були представники 66 країн, зокрема й держав Глобального Півдня. Це суттєвий успіх, адже торік на саміті в Джидді були делегації із 43 держав, а на першому зібранні в Копенгагені — лише з 15. Це засвідчує той факт, що у світовій спільноті зростає інтерес до України, до пошуку шляхів припинення російсько-української війни й досягнення миру в регіоні. Цьогоріч, на відміну від попередньої зустрічі, через розбіжності в графіках у роботі саміту не зміг узяти участь китайський представник, але Китай задекларував, що й далі сприятиме мирним перемовинам між сторонами війни.

На торішньому зібранні в Джидді були створені спеціальні комісії. Упродовж усього часу між самітами вони напрацьовували свої рекомендації, які обговорювалися на цьогорічній зустрічі.Ключовими питаннями саміту були: продовольча, гуманітарна й енергетична (ядерна) безпека в нашій країні, відновлення територіальної цілісності та суверенітету України, а також стабільності в регіоні тощо.

Так, план гарантування ядерної безпеки передбачає повне вивезення російської зброї, виведення російського військового й цивільного персоналу з території ЗАЕС і посилення ролі МАГАТЕ в контролі за ядерними реакторами. Для гарантування продовольчої безпеки необхідно посилити захист портової інфраструктури в прибережних містах України, розміновувати чорноморські морські шляхи, посилити страхову підтримку суден і вантажів, що сприятиме збільшенню резистентності України. 

Водночас план відновлення територіальної цілісності України та світового ладу передбачає реформування Ради Безпеки ООН, зокрема перегляд структури й складу організації для більшої репрезентації та ефективності в ухваленні рішень; обмеження права вето в ситуаціях, що стосуються порушення суверенітету та територіальної цілісності; забезпечення більшої впливовості та авторитету Міжнародного суду ООН у розв’язанні конфліктів, пов’язаних із порушенням суверенітету та територіальної цілісності; розроблення дієвих механізмів та інструментів для вчасного виявлення ситуацій, які можуть спричинити порушення суверенітету, і запобігання їм.

За результатами саміту учасники ухвалили підсумкову декларацію, у якій зазначили, що вони дотримуються принципу територіальної цілісності й суверенітету України та будуть і далі підтримувати нашу країну в боротьбі з російським агресором. Усі держави задекларували прагнення до справедливого миру й до покарання всіх воєнних злочинців, які розв’язали цю криваву бійню в центрі Європи. Велику увагу було надано гуманітарним питанням, зокрема поверненню українських військовополонених, які зазнають значних страждань у російському полоні, а також українських дітей, які були незаконно вивезені у РФ. Деякі країни, зокрема Катар, уже допомогли Україні повернути на батьківщину 10 дітей. Однак учасники зустрічі підкреслили, що потрібно посилювали зусилля в цьому напрямі. За ініціативою Канади була створена коаліція країн, які сприятимуть поверненню українських дітей на рідну землю.

Загалом міжнародний саміт на Мальті минув на високому рівні й засвідчив, що його учасники будуть підтримувати Україну у її прагненні досягнути справедливого і тривалого миру та стабільності у Європі. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Результати другого парламентського саміту “Кримської платформи” Чи зможуть США одночасно допомагати й Україні, й Ізраїлю?