Чи домовилися Путін і Кім Чен Ин про постачання зброї?

Чи домовилися Путін і Кім Чен Ин про постачання зброї?

У середині вересня кремлівський очільник Володимир Путін і північнокорейський диктатор Кім Чен Ин зустрілися на Далекому Сході. Російський лідер, який раніше дуже любив запізнюватися на зустрічі з очільниками провідних держав, щоб показати свою значущість, цього разу прибув вчасно і привіз із собою численну делегацію, зокрема й оркестр, щоб зустріч минула на високому рівні. Кім Чен Ин прибув на бронепоїзді, оскільки не літає на літаках із міркувань безпеки (йому також подобається споглядати тисячні натовпи північних корейців, які зустрічають його на кожній залізничній станції).

Після зустрічі відбувся святковий обід, де учасники обмінялися тостами. Кремлівський диктатор випив за геніальність і велич північнокорейського лідера та процвітання корейського народу, а Кім Чен Ин згадав спільне історичне минуле, коли корейці разом із росіянами боролися проти імперської Японії, підтримав Росію, “яка боронить свою свободу й суверенітет”, а також побажав перемоги в протистоянні зі світовим імперіалізмом.

На зустрічі обговорювалося посилення російсько-північнокорейської співпраці в економічній та інших сферах, проте головним питанням було постачання протитанкової та іншої зброї й боєприпасів із Північної Кореї до Росії. Росія навзамін може постачати КНДР високі технології для супутників, підводних човнів чи виробництва балістичних ракет, які можуть бути носіями ядерної зброї. Чи домовилися лідери про постачання боєприпасів, точно не відомо, оскільки на підсумковій пресконференції про це не йшлося. Проте певна ймовірність цього існує. 

Північна Корея може скерувати частину своєї зброї у Росію в обмін на високі технології та продовольство, але, найпевніше, це будуть не дуже великі партії. Річ у тім, що Північна Корея — це мілітарна країна, яка постійно живе в напруженні й не хоче віддавати свою зброю іншим державам, особливо в умовах, коли проти неї діють міжнародні економічні санкції. Російський диктатор також домовився з північнокорейським лідером про створення “псевдодипломатичних” представництв в окупованих Донецьку та Луганську, які повинні сприяти працевлаштуванню північнокорейських громадян на тимчасово окупованих територіях для виконання будівельних та інших робіт.

Кім Чен Ину, звісно, приємно, що Володимир Путін надає йому увагу в умовах міжнародної ізоляції й запросив у гості, адже впродовж останніх трьох років північнокорейський лідер нікуди не їздив. Проте він має на меті тільки власні національні інтереси й просто так допомагати Росії не буде (можливо, тільки в обмін на дуже важливі технології). Цікаво, що на міжнародному рівні Північна Корея підтримує Росію, зокрема під час голосувань Генасамблеї ООН, проте в головній північнокорейській газеті “Нодон синмун” про російсько-українську війну пишуть досить рідко. Північнокорейський лідер боїться, що якщо Росія програє війну і про це дізнається його народ, то це дуже негативно відобразиться на його іміджі та на внутрішньополітичній стабільності в країні. 

Останніми роками торгівля між КНДР і Росією перебувала на дуже низькому рівні, оскільки Північна Корея левову частку коштів скеровує на мілітарні потреби й майже не виробляє високотехнологічних товарів, якими могла б торгувати. Крім того, рівень життя народу настільки низький, що час від часу тут виникає голод.

Розглядаючи можливості постачання північнокорейської зброї в Росію, потрібно також враховувати геополітичні чинники. Так, США заявили, що якщо КНДР надасть РФ зброю, то санкції проти неї будуть суттєво посилені, що матиме для країни тяжкі негативні наслідки. Південна Корея та Японія також не зацікавлені в налагодженні співпраці між КНДР і Росією, оскільки якщо Північна Корея отримає високі технології, то загрожуватиме безпеці всіх країн регіону. 

Потрібно також враховувати позицію Китаю, який є ключовим геополітичним гравцем у Східній Азії. Він не постачатиме зброю Росії прямо, оскільки не хоче отримати міжнародних санкцій, проте йому буде вигідно, якщо це робитиме Північна Корея. Річ у тім, що Китаю не потрібне швидке послаблення чи розпад Росії, яка є його союзником у протистоянні із Заходом. Крім того, КНР також буде вигідно, якщо РФ постачатиме продовольство в Північну Корею, адже в такому разі послабиться напруга в північнокорейському суспільстві, яке перебуває на межі голоду, і Китай уникне натовпів біженців, які теоретично могли б линути на китайський кордон в умовах нестабільності в КНДР. Китаю також не потрібне послаблення чи розвал Північної Кореї, оскільки це означатиме перемогу Заходу і стратегічну поразку Пекіна.

На думку деяких експертів, зустріч кремлівського диктатора з північнокорейським лідером була певною “показухою для Заходу”. В. Путін хотів продемонструвати, що має впливи в азійському регіоні й може посилити тут напругу, якщо західні країни й надалі допомагатимуть Україні.

Отже, перемовини Володимира Путіна й Кім Чен Ина спричинили великий міжнародний інтерес, чого, можливо, і прагнули політики. А от питання про те, чи домовилися сторони про постачання зброї до Росії, так і залишається відкритим. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чому не домовився Ердоган із Путіним про відновлення зернової ініціативи? У ПАР відбувся саміт БРІКС