Чи легко очолити секту? “Як стати лідером культу”

Чи легко очолити секту? “Як стати лідером культу”

Здається, це був 1995 рік. Ми з товаришем зустрілися в центрі Києва, щоб трохи погуляти й поспілкуватися. Знайшли місце в невеликому затишному скверику, однак раптом на горизонті виникла молода дівчина. Вона рішуче прямувала до нас, і товариш зауважив: “Зараз попросить цигарку, але не відмовиться і від пива та подальшого знайомства”. Однак він жорстоко помилився: дівчина підійшла, зиркнула на нас гнівно якимись дивними, трохи каламутними очима і, навіть не привітавшись, з викликом заявила: “А вам відомо, що істинний бог, Марія Деві Христос, зараз сидить у тюрмі?!”

Для тих, хто забув чи взагалі не знає, про що йдеться, поясню: мова про “Велике Біле Братство ЮСМАЛОС” та його лідерів — Марію Деві Христос, справжнє ім’я якої Марина Цвігун, і пророка Матері Світу Юрія Кривоногова. 10 листопада 1993 року члени “Білого братства” оголосили день Страшного суду й захопили Софію Київську з наміром вчинити колективне самогубство. На щастя, правоохоронні органи добре зробили свою роботу і трагедії вдалося запобігти. Цвігун і Кривоногова, а з ними понад два десятки “братчиків” затримали, а в 1996 році лідерам секти оголосили вироки — позбавлення волі на значні терміни.

Як ми тоді, в 1995-му, позбавилися товариства “юсмаліанки”, уже не пам’ятаю, але про цю не надто приємну зустріч і події двадцятирічної давнини мені одразу нагадав новий документальний мінісеріал від “Нетфліксу” під назвою “Як стати лідером секти”.

Можливо, хтось пригадає серіал 2021 року із дещо схожою назвою — “Як стати тираном”, драматургія якого була збудована як своєрідний “посібник”, інструкція для диктаторів-початківців або тих, хто прагне необмеженої влади. Автори свідомо вибрали таку їдку й сатиричну форму оповіді, яка відверто асоціюється з новітніми трендами, як-от захоплення усілякими посібниками від різних коучів чи гуру з особистісного зростання, і навіть пародіює їх, а ще апелює до підручників із реклами та маркетингу.

“Як стати лідером секти” закономірно продовжує традицію вибраної раніше форми й тему “лідерства”. Глядачам знову пропонують “посібник”, тільки тепер серіал базується на відомих гучних історіях кількох найбільш одіозних лідерів сект і культів.

На сайті “Нетфлікс” так означили синопсис нового проєкту: “Культи дають шанс приєднатися, зробити світ кращим, але водночас скористатися вразливістю, придушити думки, влаштовувати смертоносні змови та руйнувати життя”. Менше з тим, є суворі уроки, які можна винести з найзлісніших маніпуляторів історії. Ось чому творці серіалу “Як стати тираном” представили нам останню частину своєї антології-довідника “Як стати лідером культу”. Цей документальний серіал розглядає сумнозвісні “посібники” лідерів сект: від досягнення незаслуженої відданості до контролю над розумом, тілом і душею послідовників.

Візуальна частина серіалу дуже насичена, її складники — численні архівні матеріали, серед яких фото та уривки з медіа, фрагменти кінохроніки, художніх і документальних стрічок різних періодів (укупі навіть із німим кіно), рекламних роликів і музичних кліпів, анімації (як створеної спеціально для серіалу, так і з класичних мультфільмів), а також кадри, зафільмовані самими членами сект.

Окремі розділи серіалу в стислій формі подають гасла, які одним реченням характеризують вчинки дійових осіб: Чарльз Менсон — “Створи основу”, Джим Джонс — “Збери паству”, Хайме Гомес — “Реформуй їхню свідомість”, Маршалл Еплвайт — “Обіцяй вічність”, Сьоко Асахара — “Оберігай свій образ”, Мун Сон Мьон — “Станьте безсмертним”.

Як і більшість лідерів сект, усі вони страждали нарцисизмом або манією величі, прагнули слави та вважали, що вони не мають дотримуватися суспільних норм. Деякі з них намагалися реалізувати себе ще в царині мистецтва, як Чарльз Менсон, який навіть зміг вмовити одного з учасників відомого гурту The Beach Boys записати з ним альбом. Щоправда, музикант вчасно зрозумів, із ким має справу, і припинив співпрацю.

Хайме Гомес вважав себе талановитим танцівником і хореографом, тож на гроші своєї пастви збудував собі театр і поставив масштабну виставу. Зрозуміло, він був виконавцем головної ролі, автором сценарію, хореографом і режисером.

Маршалл Еплвайт із дружиною захоплювалися уфологією. Він переконав членів своєї секти не тільки в тому, що вони прибульці, а й у тому, що всі вони вирушать у міжгалактичну подорож і теж перевтіляться в інопланетян.

Сьоко Асахара, лідер секти “Аум Сінрікьо”, мав політичні амбіції й спробував узяти участь у виборах, але зазнав фіаско. А Мун Сон Мьону вдалося справити неабияке враження на велику частину політичного істеблішменту США. Той факт, що провідні політики були в захваті від нього, насправді шокує і лякає.

Тобто “посібник” “Як стати лідером культу” пропонує уважно вивчити наведені приклади, скористатися запропонованими способами й методами та врешті-решт із простого смертного перетворитися на бога, який живе серед нас.

Звичайно, серіал знято у саркастичній формі, проте його творці навіть у такий сардонічний спосіб нагадують, що йдеться тут не про смішні, а про моторошні речі. Частина історій, висвітлених у серіалі, закінчилася трагічно не лише для лідерів, а і для членів сект, а ще в багатьох випадках жертвами стали сторонні люди. А інші, яким таки вдалося вийти з-під впливу культу, дістали травму на все життя.

Серіал “Як стати лідером культу” пов’язаний також із нашими реаліями. І не лише з історією “Білого братства” чи не таким уже давнім викриттям пастора-афериста Сандея Аделаджі. На вулицях Києва (а може, й інших міст) з’явилися посланці такої собі міжнародної організації Creative Society, які, звичайно ж, агітують за мир, за все хороше і проти всього поганого. Один із засновників “Українського руху пацифістів”, виявляється, теж створив організацію із красивою назвою “Українська Душевна Спільнота”, у якій сам себе призначив “Хранителем Віри”. Цілком імовірно, подібні лідерські амбіції може мати й хтось із популярних блогерів, яким уже вдалося створити немалі сталі аудиторії, де є не лише ті, у кого нема логічного мислення, а й досить недурні люди, які впевнені, що “він діло говорить”. А ще деякі із сект можуть бути елементами деструктивних ворожих спецоперацій на наших теренах.

У фіналі серіалу “Як стати лідером культу” одна зі спікерок, яка теж перебувала під впливом секти, відповідно до концепції фільму підсумовує: “Зараз чудовий час, щоб заснувати секту. Люди шукають нових сенсів. Нам усім потрібно відпочити від щоденного хаосу нашого життя. З появою соціальних мереж вам не потрібно керувати людиною, щоб отримати над нею владу. Вам лише потрібно навчитися керувати алгоритмом, а це набагато простіше”.

Зараз багато людей із надією чекають, що хтось пояснить їм причини виникнення таких справді страшних подій, як стихійне лихо чи війна, тож під вплив сект можуть потрапити навіть ті люди, які стовідсотково впевнені, що із ними такого ніколи не станеться.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Про головний інструмент самвидаву Фільму Юрія Іллєнка “Вечір на Івана Купала” — 55