Чи поїде Путін на саміт БРІКС у ПАР?

Чи поїде Путін на саміт БРІКС у ПАР?

У серпні 2023 року в Південно-Африканській Республіці відбудеться саміт БРІКС, потужної регіональної організації, куди входять найбільші за площею та населенням країни, що розвиваються (Бразилія, Росія, Індія, КНР, ПАР). За даними експертів, ці держави мають суттєвий кадровий і економічний потенціал та великі можливості геополітичного зростання. Так, Китай та Індія можуть стати ключовими глобальними постачальниками промислових товарів і різноманітних послуг, оскільки мають дешеву робочу силу, а Бразилія і Росія є і будуть головними постачальниками сировини. За оцінками експертів компанії Goldman Sachs, якщо економіки країн БРІКС будуть зростати, то до 2050 року сумарно можуть перевищити сукупний обсяг економік країн G7. Проте пандемія коронавірусу суттєво сповільнила їхнє економічне зростання, а агресивна війна Росії проти України зменшила їхній геополітичний вплив. 

Тож країни БРІКС, які спочатку беззастережно підтримували Росію, почали змінювати до неї своє ставлення. Так, Китай, що заявляв про довготривалу співпрацю з РФ, після її невдач на українському фронті й провального “путчу” Пригожина, який показав, що влада Путіна не є стійкою, уже не розглядає Москву як рівноправного партнера і використовує її скоріше як сировинний придаток. Схоже ставлення до Росії має й Індія, яка скуповує російські енергоносії за зниженими цінами. Обидві ці країни закликають РФ припинити кровопролиття в Україні, хоча й не підтримують санкцій проти неї й не здійснюють дієвого тиску. 

Бразилія щодо російсько-української війни займає нейтральну позицію і також закликає до мирних перемовин, але президент Бразилії Луїз Інасіо Лула да Сілва в одній зі своїх промов зазначив, що Україна заради досягнення миру повинна залишити Росії Крим. Це викликало критику як в українському суспільстві, так і серед всього цивілізованого світу. 

ПАР стала членом БРІКС тільки у 2011 році й суттєво посилила цей блок, долучивши до нього можливості низки африканських країн, серед яких вона має певний авторитет. Саме в ній цього року відбудеться саміт БРІКС, на який запрошена також і Росія. І тут розпочинається головна інтрига зустрічі: чи зможе на неї прибути кремлівський диктатор Володимир Путін? Сьогодні він має дуже низький міжнародний авторитет через загарбницьку війну в Україні. Він би, звичайно, хотів побувати на саміті, щоб дещо поліпшити свої позиції. Але Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордер на його арешт за незаконну депортацію українських дітей. 

Спочатку президент ПАР Сиріл Рамафоса заявив, що Путін має дипломатичний імунітет і може прибути на саміт. Проте провідні західні країни засудили цю заяву, а представники МКС зазначили, що людина, яка здійснює злочин, має бути покарана за нього, навіть якщо вона займає найвищий державний пост. Крім того, ПАР ратифікувала Римський статут, тому повинна виконувати всі рішення МКС. Сиріл Рамафоса змушений був заявити, що Путіна заарештують, якщо він прибуде в ПАР. Росія сприйняла б це як оголошення війни з боку Південно-Африканської Республіки. Тож Путін відмовився від візиту на саміт, а Сиріл Рамафоса заявив, що це свідчить про зрілість і міцність їхнього партнерства, оскільки поява російського лідера на зустрічі призвела б до непередбачуваних наслідків для обох країн. Найімовірніше, Росію на цьому саміті представлятиме Сергій Лавров.

Сьогодні БРІКС хоче стати потужним геополітичним гравцем, свого роду противагою колективному Заходу. Тож на саміт запросили 54 керівників африканських держав, а також інших очільників країн Глобального Півдня. Останнім часом БРІКС набуває популярності серед цих держав. Про бажання приєднатися до організації вже заявило приблизно 30 країн, серед яких також такі фінансово потужні держави, як Об’єднані Арабські Емірати, Саудівська Аравія, Аргентина тощо. До саміту хотіли долучитися також представники деяких європейських країн, зокрема лідер Франції Еммануель Макрон, але їм запрошення не надіслали.

Президент ПАР Сиріл Рамафоса в одному зі своїх інтерв’ю заявив, що БРІКС активно співпрацює з європейськими країнами, але на цьому саміті головна увага буде надана державам Глобального Півдня, зокрема буде обговорюватися питання про створення африканської (континентальної) угоди про вільну торгівлю, до якої можуть приєднатися й інші країни БРІКС. 

Отже, об’єднання має суттєві економічні й геополітичні плани на цей саміт. Чи будуть вони реалізовані — побачимо вже за декілька тижнів. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи запрацює знову Чорноморська зернова ініціатива? Результати Вільнюського саміту НАТО для України