Чи запрацює знову Чорноморська зернова ініціатива?

Чи запрацює знову Чорноморська зернова ініціатива?

17 липня закінчився термін дії “зернової угоди”, завдяки якій ціни на продовольчі товари на світовому ринку впали на понад 20 %. Українське зерно скеровувалося в країни Африки й Азії, де запобігало виникненню голоду. За словами експертів ООН, у межах “зернової угоди” Україна експортувала 33 млн тонн збіжжя, чим гарантувала продовольчу безпеку. 

Напередодні президент Туреччини Реджеп Ердоган висловив сподівання, що Росія продовжить угоду. Але прессекретар кремлівського диктатора Дмитро Пєсков 16 липня зазначив, що РФ поки що не планує цього робити. За його словами, Україна не дотримувалася угоди і скеровувала зерно до Європи, а не в Азію й Африку. Крім того, він зазначив, що жодне російське судно з добривами під час дії “зернової угоди” не було відправлено за кордон. Проте це провина самої Росії, оскільки на постачання російського продовольства та добрив міжнародні санкції не поширюються, а демократичні країни не торгують із РФ, оскільки не хочуть мати відносин із країною-агресором. 

ООН закликала Росію продовжити “зернову угоду”, адже її припинення може призвести до погіршення продовольчої ситуації у світі чи навіть до виникнення голоду в деяких країнах. Генсек ООН Антоніу Гутерріш надіслав кремлівському керівнику Володимиру Путіну лист із пропозицією зберегти Чорноморську ініціативу й активно працює над тим, щоб забезпечити вільний експорт російських добрив.

Очільник Європейської ради Шарль Мішель засудив рішення Росії припинити дію “зернової угоди” й зазначив, що ця ініціатива принесла користь мільйонам людей у всьому світі. Він закликає сторони активно працювати, щоб розв’язати це питання. Верховний представник ЄС Жозеп Боррель висловився жорсткіше, зауваживши, що Росія використовує голод як зброю і позбавляє сотні тисяч людей у різних регіонах базового харчування. Він закликав ООН та інші міжнародні організації посилити зусилля для продовження угоди.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що наша країна сумлінно виконувала всі вимоги договору й завжди готова до його продовження. А оскільки угоду із Росією укладали Туреччина й ООН, він закликав їх посилити тиск на РФ.

Росія поки що не йде на поступки, однак вона готова до перемовин із Туреччиною. Певні переговори вже відбуваються, на середину липня запланована зустріч очільників МЗС Туреччини та Росії, а на серпень — перемовини Ердогана й Путіна. Проте відносини цими між країнами останнім часом стали дещо прохолоднішими, особливо після того, як Туреччина підтримала вступ України до НАТО. Крім того, Москва активно критикує Анкару за те, що вона порушує домовленості. Зокрема, Путін дуже невдоволений тим, що Ердоган відпустив в Україну командирів “Азову”, яких утримували в Туреччині. Росія також може використати вибух на Кримському мосту, що відбувся 17 липня, щоб звинуватити Україну в терористичній діяльності.

Отже, чи продовжать Чорноморську зернову ініціативу? І чи може вона працювати без Росії? Найімовірніше, РФ намагається, як і завжди, спекулювати проблемою, щоб отримати для себе більше преференцій. Росія висуває декілька умов для продовження угоди: вільний продаж російських добрив, експорт сільськогосподарського обладнання і підключення Россільгоспбанку до системи міжбанківських платежів SWIFT. Але якщо на під’єднання до SWIFT ЄС ще може погодитися, то на зменшення санкцій — ні, оскільки Росія і надалі продовжує кровопролитну війну в Україні. 

До того ж “зернова угода” може здійснюватися і без Росії. Про це торік заявила Туреччина, коли Москва погрожувала вийти з ініціативи. У такому разі продовольчі судна охороняв би турецький військово-морський флот, який є одним із найсильніших у регіоні. Дуже сумніваюся, що російські військові судна захотіли б мати справу з ним. 

Отже, найімовірніше, Росія посперечається, але поступово погодиться на продовження “зернової угоди”, інакше її дію можуть відновити й без РФ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Результати Вільнюського саміту НАТО для України Чи підтримує Туреччина Україну?