Чи резолюція ООН про невизнання псевдореферендумів припинить війну в Україні?

Чи резолюція ООН про невизнання псевдореферендумів припинить війну в Україні?

Нещодавно відбулося засідання Генеральної асамблеї ООН, на якому розглядалася резолюція про невизнання псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях України – частині Донецької, Луганської, Херсонської й Запорізької областей. Більшість країн світу (143) підтримала цей документ, 35 утрималися й лише 5 були проти.

Крім Росії, резолюцію не підтримали ще Білорусь, Нікарагуа, Північна Корея та Сирія, тобто відкрито тоталітарні чи маргінальні країни. Утрималися переважно держави Азії й Африки, зокрема Китай та Індія, які мають економічні зв’язки з Росією, закуповують у неї енергоносії за пільговими цінами. Це голосування вкотре підтвердило, що світ здебільшого не схвалює ні російської агресії, ні протиправної анексії українських територій.

За резолюцію проголосувало навіть більше країн, ніж за документ від 24 лютого із засудженням російської агресії. Річ у тім, що напередодні Росія завдала шквального ракетного удару по Україні, випустивши приблизно 80 ракет й іранських безпілотників по всіх областях України. Понад 40 ракет збила українська ППО. Проте ті ракети, які досягли цілі, пошкодили критичну інфраструктуру, насамперед об’єкти енергетики. Приблизно 20 осіб загинуло, ще понад 100 було поранено.

Проте Росія досягла тільки часткового успіху. Вона прагнула завдати потужного удару по системах енергозабезпечення й занурити Україну в темряву, але не змогла цього зробити. Кремль також намагався посіяти паніку серед українців, але натомість лише зміцнив нашу віру в перемогу. Росіяни хочуть послабити наш зв’язок із Євросоюзом. Річ у тім, що Україна експортувала частину електроенергії в Європу, але після пошкодження енергетичних об’єктів уже не зможе цього робити. Крім того, РФ прагнула залишити українців без світла й тепла, щоб посилити невдоволення серед населення та примусити владу до перемовин на вигідних для Кремля умовах. Але президент України Володимир Зеленський не піде на переговори з державою-терористом, допоки російські війська не будуть повністю витіснені з України чи знищені.

І час працює на Україну. Завдяки військовій підтримці українська армія впевнено визволяє тимчасово окуповані території, а транші фінансової допомоги від США та ЄС дають змогу утримувати українську економіку. Натомість Росія щодня втрачає дедалі більше живої сили та техніки, а забезпечувати військових новим озброєнням не може, оскільки її військове виробництво заблоковане європейськими та північноамериканськими економічними санкціями. До того ж, за даними української розвідки, у росіян залишилося не більш як 30 % сучасних високоточних ракет, тому можливості РФ із кожним тижнем і місяцем вичерпуються.

 Крім того, кремлівський очільник намагався також послабити європейську допомогу Україні, проте після російських ударів наші партнери суттєво посилять свою підтримку, зокрема через надання систем ППО. Так, надсучасна німецька система ППО IRIS-T уже працює на Півдні України. Вона одночасно може збивати до 10 ракет. Однак останнім часом Росії допомагає Іран. Він скерував до РФ понад тисячу своїх безпілотників, які масово атакують об’єкти нашої інфраструктури.Українські сили ППО вже навчилися їх збивати, проте певних збитків вони все-таки завдають. Іран також планує постачати Росії балістичні ракети Fateh-110 і Zolfaghar, які можуть суттєво пошкодити об’єкти критичної інфраструктури. Тому Україна просить союзників посилити тиск на Іран. США та Євросоюз уже заявили про введення нових економічних санкцій проти Ірану.

Отже, чи може резолюція, ухвалена на Генасамблеї ООН, припинити війну в Україні? Насправді цей документмає лише рекомендаційний характер і не може суттєво вплинути на військові дії. Обов’язковими для виконання є рішення Радбезу ООН, проте їх блокує Росія, яка має право вето. І хоча в статуті організації зазначено, що країна-агресор не має права брати участь у голосуванні, РФ продовжує свою діяльність в ООН.

Україна та деякі інші країни Східної Європи заявили про необхідність реформування ООН, оскільки на цьому етапі організація не здатна ефективно виконувати завдання щодо забезпечення миру і стабільності у світі. Зокрема, варто було б обмежити чи й заборонити право вето, оскільки Росія використовує його для виправдання своєї агресивної та шовіністичної політики. Україна також запропонувала виключити РФ з ООН, оскільки Росія не подавала заявки на вступ в організацію й не пройшла процедури входження до неї. Її прийняли як спадкоємицю Радянського Союзу, тому юридично вона не має права бути членом ООН.

Та навіть якщо пропозиції України візьмуть до уваги, через бюрократичні перепони їхній розгляд може затягнутися на довгий час. Тому наша країна мусить і далі боротися на дипломатичному рівні, розширювати антипутінську коаліцію й успішно бити росіян на всіх фронтах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи стане Україна членом НАТО найближчим часом? Наслідки парламентських виборів в Італії для України