Чи зможуть США одночасно допомагати й Україні, й Ізраїлю?

Чи зможуть США одночасно допомагати й Україні, й Ізраїлю?

На початку жовтня бойовики ХАМАСу напали на Ізраїль, унаслідок чого приблизно 1200 ізраїльтян загинули, 3000 були поранені, а ще приблизно 200 потрапили в полон. Ізраїльська армія досить швидко повернула контроль над тими територіями, куди проникли палестинські бойовики, і завдала потужних ударів по військових об’єктах і штабах ХАМАСу. 

Сектор Гази повністю заблокований, ізраїльська армія готується до наземної операції, провести яку буде нелегко: у регіоні мешкає 2 млн осіб, тож не обійдеться без жертв серед цивільного населення. Нещодавно в Секторі Гази стався вибух у лікарні, унаслідок якого загинуло декілька сотень цивільних. Через це в багатьох мусульманських країнах, а також великій кількості міст Європи й США відбулися демонстрації на підтримку палестинців, під час деяких із них навіть були сутички між поліцією та мітингувальниками, оскільки досить часто ті протести були несанкціоновані. І хоча, як стверджують спецслужби США та країн Євросоюзу, вибух був спровокований самими бойовиками ХАМАСу внаслідок невдалого запуску ракети, напруження, яке зростає у світі, засвідчує, що ситуація в цьому регіоні дуже складна. 

Якщо ізраїльська армія розпочне наземну операцію і буде гинути мирне палестинське населення, то в конфлікт може втрутитися Іран, який уже давно хоче знищити Ізраїль. Є ймовірність, що в такому разі й США змушені будуть вступити в бойові дії, бо вони пов’язані союзницькими договорами з Ізраїлем. У цей регіон уже скерували декілька американських авіаносців. Вони повинні показати арабським країнам, що Штати серйозно налаштовані й не допустять їхнього втручання в протистояння з Ізраїлем. З робочим візитом в Ізраїль приїздив і президент США Джо Байден. Він зустрівся з ізраїльським прем’єр-міністром Беньяміном Нетаньягу і висловив щире співчуття та підтримку ізраїльському народу. 

Отже, будуть США й надалі підтримувати Україну чи спрямують увагу на Ізраїль, який також потребує їхньої воєнної допомоги? Політична ситуація в Америці останнім часом також загострилася. Палата представників не підтримала надання фінансового траншу Україні, бо там було сильне протрампівське лобі, яке не хоче допомагати Києву. Пізніше очільника Палати відправили у відставку, проте нового й досі не обрали. Тож робота цього органу поки що заблокована, а ситуація у світі стає дедалі напруженішою — термінової військової допомоги потребує вже й Україна, й Ізраїль. У цих умовах представники Білого дому виступили з пропозицією проголосувати за єдиний пакет допомоги для обох країн, проте ця ініціатива поки що обговорюється.

20 жовтня 2023 року до американського народу звернувся Джо Байден, щоб висвітлити ці ключові проблеми. Зокрема, він зазначив, що напади на Україну та Ізраїль мають багато спільного: це напади терористичної держави чи терористичних угруповань на демократичні країни, які сповідують цінності свободи, справедливості, прав людини, для повного їх знищення. Тож Америка, як провідна демократична країна, повинна й буде робити все, щоб допомогти цим державам. Президент США наголосив на тому, що диктатор Путін обов’язково повинен бути покараний, в іншому разі диктатори та тирани вважатимуть, що можна використовувати силу, щоб захоплювати чужі території й нав’язувати там свої порядки. Тоді суттєво загостриться ситуація і на Близькому Сході, й у Тихоокеанському регіоні, і в інших частинах планети. Це призведе до кризи міжнародної системи безпеки та загрожуватиме всій світовій спільноті. 

Очільник США також заявив, що, якщо Путіна не зупинити в Україні, він може піти й на Польщу, і на країни Балтії, і тоді США змушені будуть виконувати свої союзницькі зобов’язання і скеровувати свої війська на допомогу цим країнам. Тому Штатам вигідніше сьогодні допомагати Україні, щоб диктатор Путін не напав на країни НАТО. Джо Байден також зазначив, що він буде робити все, щоб допомогти ізраїльтянам, але вони не мають нищити мирне палестинське населення, оскільки цей народ також має право на мир. 

Деякі американські політики спекулюють на тому, що фінансова допомога, яка надається Україні й Ізраїлю, могла б бути скерована на розв’язання американських проблем. Насправді, за словами Байдена, ці кошти й так ідуть в американську економіку, оскільки на зміну тій зброї, яку постачають чи лише будуть постачати в ці країни, у США буде вироблятися більш новітня зброя. Тому Америка, надаючи фінансову і військову допомогу, буде вигравати й геополітично, й економічно, оскільки активно підтримуватиме вітчизняних виробників зброї. 

Очільник Білого дому заявив, що США — найбільш економічно і військово розвинута держава, тож у неї вистачить ресурсів, щоб підтримувати й Україну, й Ізраїль. Насамкінець президент США зазначив, що Америка була й повинна залишатися маяком для всього цивілізованого світу та підтримувати демократичні країни. Тому він найближчим часом скерує в Конгрес запит на надання потужного траншу військової допомоги Україні та Ізраїлю на суму приблизно 100 млрд доларів, з яких 60 млрд підуть Україні.

Отже, остання промова президента США підтвердила беззастережну підтримку України й Ізраїлю у їхній боротьбі проти зовнішніх ворогів. Варто зазначити, що це була лише друга промова очільника США в Овальному кабінеті цього року — такі промови виголошуються тільки в умовах надзвичайних ситуацій у країні чи коли потрібно донести дуже важливу інформацію до американців. Це ще раз підкреслює, що підтримка України й Ізраїлю має дуже велике значення для США.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Міжнародна реакція на ракетний удар по Ізраїлю Результати поїздки Зеленського до США