Міжнародна реакція на ракетний удар по Ізраїлю

Міжнародна реакція на ракетний удар по Ізраїлю

7 жовтня 2023 року терористичне угруповання ХАМАС завдало масованого ракетного удару по Ізраїлю. “Залізний купол” спрацював, але через раптовість атаки частина ракет зуміла пролетіти й пошкодила чи зруйнувала об’єкти житлової та критичної інфраструктури Ізраїлю. Символічно, що саме в ці дні 50 років тому розпочалася війна Судного дня, тож бойовики, мабуть, невипадково вибрали цю дату. 

Збройні формування терористів також увійшли в деякі прикордонні ізраїльські міста і вбили чи взяли в полон тамтешніх мешканців. Ліванське збройне угруповання “Хезболла” заявило про підтримку злочинних дій ХАМАСу. За останніми даними, приблизно 800 ізраїльтян загинуло, майже 2000 осіб поранено, 250 пропало безвісти. Це була наймасштабніша атака ХАМАСу за останні декілька десятиліть. На жаль, ізраїльська розвідка не попередила про напад. Вона була переконана, що бойовики не готуються до атаки, оскільки ХАМАС проводив перемовини із розвідкою і приспав її пильність. 

Ізраїль у відповідь завдав удару по Сектору Гази та Лівану, зокрема по військових об’єктах і місцях, де перебували очільники ХАМАСу. За попередньою інформацією, одного керівника бойовиків уже знищили. Армія оборони Ізраїлю оголосила Сектор Гази закритою зоною і розпочала в ньому військову операцію “Залізні мечі”. Прем’єр-міністр країни Беньямін Нетаньягу заявив, що Ізраїль переходить у стан війни й усі військовозобов’язані будуть мобілізовані для відбиття агресії. Щоб обговорити ситуацію, у регіоні терміново збирається Радбез ООН.

Міжнародна спільнота здебільшого засудила напад палестинських бойовиків і стала на бік Ізраїлю. Зокрема, США зазначили про беззастережну підтримку Ізраїлю і про надання країні потрібного озброєння для належного захисту територій. Країни Євросоюзу також засудили масовану атаку. Так, очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн назвала удари “тероризмом у його найпідлішій формі” й підтримала право Ізраїлю на самозахист. Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі засудив атаки ХАМАСу на ізраїльських цивільних осіб і також визнав право Ізраїлю на самооборону. Прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак висловив глибоке обурення терористичними нападами палестинських бойовиків, обговорив ситуацію з ізраїльською владою і закликав британських громадян в Ізраїлі дотримуватися порад щодо подорожей. Угорщина також визнала право Ізраїлю на самозахист і висловила співчуття щодо втрат. 

Китай як один зі світових лідерів також заявив про стурбованість через ескалацію конфлікту між Палестиною та Ізраїлем, закликав сторони припинити бойові дії та розпочати перемовини, а також захистити цивільне населення. Проте КНР виступає за остаточне розв’язання палестинського питання, зокрема за надання Палестині на рівні ООН усіх прав суверенної незалежної держави (низка країн не визнає її суверенітету).

Водночас позиція мусульманських держав щодо цієї ситуації неоднозначна. Президент Туреччини Реджеп Ердоган, наприклад, закликав сторони до розумних дій та уникнення імпульсивних кроків, які підвищують напруженість. Туреччина традиційно виступає за права палестинського народу, але закликає до стриманості та діалогу, пропонує посередницькі послуги. Саудівська Аравія засудила терористичні атаки й закликала зупинити ескалацію. Ця країна має напружені відносини з Ізраїлем, але перед нападом ХАМАСу сторони готували домовленості про визнання Аравією Ізраїлю. Перемовини зірвала атака. Єгипет також засудив агресивні дії палестинських бойовиків.

Частина мусульманських країн дотримується нейтралітету й офіційно не підтримала ні терористів, ні Ізраїль. Однак Іран, що завжди закликав знищити Ізраїль і, найімовірніше, фінансово та збройно забезпечував бойовиків для цієї атаки, відкрито привітав ХАМАС з успішним нападом на Ізраїль. Так, радник лідера Ірану Рахім Сафаві зазначив, що Іран буде підтримувати палестинських бойовиків до “повного звільнення ізраїльських територій”. 

Неоднозначну позицію щодо подій в Ізраїлі зайняв Катар. МЗС цієї країни висловило глибоку занепокоєність щодо загострення ситуації в Секторі Гази, закликало до припинення військових дій, проте всю відповідальність за трагічні події поклало на Ізраїль, який, на думку Катару, проводив необдуману і провокаційну політику в регіоні.

Наша країна під час цих трагічних подій підтримала Ізраїль. Президент України Володимир Зеленський наголосив на праві Ізраїлю на захист від терористичних атак і висловив співчуття всім, чиї рідні та близькі стали жертвами цих нападів. На жаль, там загинуло й декілька громадян України. Росія офіційно не схвалила, але й не засудила нападу бойовиків. Водночас РФ активно підтримує контакти з ХАМАСом, представники якого навіть перебували із робочими візитами в Москві, тому певне озброєння вона могла їм постачати. Неофіційно суттєва частина російського суспільства перебуває на боці бойовиків і в соціальних мережах публікує немало антиізраїльських та антиєврейських повідомлень, у яких підтримує палестинських терористів. Росія вже почала використовувати це протистояння, щоб поширювати фейки про Україну, зокрема про те, ніби-то українська армія постачала ХАМАСу західне озброєння, хоча насправді це робили Росія та Іран. 

Кремлю вигідне це протистояння, оскільки палестинські бойовики фактично продовжили роботу Росії з розхитування системи світового ладу, використовуючи право сили для реалізації своїх злочинних цілей. 7 вересня для Ізраїлю — це майже те саме, що 24 лютого для України, оскільки ізраїльтяни прокинулися цього дня вже в новій трагічній реальності. Напад бойовиків також відвертає увагу світової спільноти від війни в Україні. І, найімовірніше, найближчими тижнями світ справді стежитиме лише за Ізраїлем. Крім того, Росія сподівається, що США почнуть надавати допомогу Ізраїлю, а отже, послаблять військову підтримку України. 

Проте Іран і Росія можуть не отримати від цього конфлікту серйозних політичних дивідендів. Ізраїль має потужну армію і новітнє озброєння, тож завдаватиме суттєвої шкоди бойовикам у прагненні максимально послабити чи повністю знищити ХАМАС і “Хезболлу”. Іран же, найімовірніше, безпосередньо в конфлікт не втручатиметься, адже це матиме для нього дуже тяжкі наслідки, проте певна ймовірність все-таки є. Росія також не дочекається суттєвого послаблення військової допомоги для України, оскільки Ізраїль має новітні танки, сучасну артилерію, літаки й навіть ядерну зброю, хоча офіційно це й не підтверджує, тож серйозної військової підтримки не потребує. 

Отже, будемо сподіватися, що Ізраїль поверне повний контроль над усіма своїми територіями, які зазнали нападу палестинських бойовиків, і завдасть ХАМАСу непоправних втрат, щоб мир і спокій повернулися на Близький Схід. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Результати зустрічі очільників МЗС країн ЄС у Києві Чи домовилися Путін і Кім Чен Ин про постачання зброї?