Результати поїздки Зеленського до США

Результати поїздки Зеленського до США

У двадцятих числах вересня президент України Володимир Зеленський їздив із державним візитом до США, де взяв участь у роботі Генасамблеї ООН. У своєму виступі на її засіданні він наголосив на тому, що Україна продовжує героїчну боротьбу з російським агресором і поступово повертає тимчасово окуповані території. Проте Росія використовує всі можливі засоби, щоб завдати великої шкоди Україні та її населенню, зокрема викрадає українських дітей, здійснює провокації на Запорізькій АЕС і використовує голод як зброю, зриваючи постачання продовольства з України в країни Азії й Африки. Тож він наголосив на ядерному роззброєнні Росії, а також укотре закликав світову спільноту засудити країну-терористку та й далі підтримувати нашу державу. Учасники міжнародного засідання здебільшого схвально сприйняли виступ В. Зеленського.

Крім участі в засіданнях Генасамблеї ООН, український очільник мав низку двосторонніх зустрічей. Однією із ключових була зустріч із президентом США Джо Байденом. Очільник Білого дому зазначив, що Америка робитиме все для збільшення обороноздатності України та зміцнення демократії, зокрема надасть Києву новий пакет військової допомоги на суму 325 млн доларів, куди входять системи протиповітряної оборони, боєприпаси, зокрема снаряди для HIMARS, протитанкова зброя, тактичні автомобілі тощо. Джо Байден також підкреслив, що вже наступного тижня перші американські танки Abrams надійдуть в Україну.

Сторони обговорювали також можливість підписання договору, який би надавав безпекові гарантії Україні, і постачання нам далекобійних ракет ATACMS, проте не досягнули остаточних домовленостей. Також Байден і Зеленський порушували питання підсумків американсько-китайських перемовин між радником із питань нацбезпеки США Джейком Салліваном і міністром закордонних справ Китаю Ван Ї на Мальті, на яких ішлося про агресію Росії. Американський лідер запевнив очільника України, що США й надалі будуть робити все для того, щоб Китай не підтримував Росію і не передавав їй жодного військового обладнання. Він також підкреслив важливість роботи Пенні Пріцкер як спеціальної представниці щодо відновлення України, яка буде сприяти знаходженню фінансування для повоєнної відбудови країни, а також слідкувати за його прозорим використанням.

Велику увагу сторони надали антикорупційній тематиці. Джо Байден заявив, що він вітає кроки президента України щодо посилення антикорупційної діяльності, зокрема розслідування корупційних схем у Міністерстві оборони України, проте зазначив, що антикорупційна робота повинна бути системною і тривалою. Важливими були й домовленості про створення спільних українсько-американських оборонних підприємств.

Володимир Зеленський також зустрівся з очільником Палати представників Конгресу Кевіном Маккарті, оскільки саме законодавці будуть вирішувати, чи надавати Україні новий пакет фінансової допомоги на 24 млрд доларів. Вони обговорили позиції Республіканської партії щодо подій в Україні, і К. Маккарті зазначив, що він і партія засуджують агресію Росії й будуть допомагати нашій країні, проте він має певні застереження. Так, Маккарті запитав нашого президента, зокрема, про те, чи має Україна чіткий план щодо перемоги й повоєнної відбудови.

Обговорюючи можливість надання чергового траншу фінансової допомоги Україні, очільник Палати представників заявив, що це питання ще не вирішене, попереду чекають консультації й обговорення. Річ у тім, що частина парламентарів від Республіканської партії виступає за скорочення фінансової допомоги Україні. На їхню думку, потрібно розв’язувати насамперед внутрішні проблеми США, а для цього також потрібні кошти. Крім того, деякі конгресмени заявили про те, що фінансову допомогу можуть розкрадати в Україні. Тож, на думку Кевіна Маккарті, потрібно посилити контроль щодо того, як Київ витрачає американські гроші, що є в інтересах американських платників податків.

Ці обговорення активізувалися після оприлюднення результатів опитування американців, проведеного SSRS на замовлення CNN. Вони свідчать, що 55 % мешканців США не підтримують надання нового фінансування на оборону України, 45 % виступають за. 51 % опитаних американців вважає, що США вже надали Україні вдосталь допомоги для зміцнення її обороноздатності. Більшість опитаних американців вважає, що Україну потрібно підтримувати розвідувальними даними (63 %) та тренуванням для військових (53 %).

Доволі важливою була також зустріч українського очільника з президентом Бразилії Лулою да Сілвою, який має суттєвий авторитет серед лідерів латиноамериканських країн. Зеленський і да Сілва не змогли зустрітися під час саміту G7 в Японії в травні цього року — і це породило чимало спекуляцій. Президент Бразилії має неоднозначне ставлення до України. Упродовж тривалого часу він не засуджував російську агресію, проте прагнув бути миротворцем, заявляючи про те, що миру можна досягнути через територіальні поступки України. Тож Зеленському було важливо донести українську позицію щодо врегулювання війни й домовитися про продовження перемовин із Бразилією про відновлення миру.

Президент України мав зустріч і з очільником Чилі Габріелем Боричем. Зеленський подякував йому за активну підтримку України, оскільки Чилі — одна з небагатьох країн Латинської Америки, яка послідовно нам допомагає. Він також зазначив про важливість організації саміту Україна — Латинська Америка, на якому можна було б обговорити поглиблення співпраці України з державами цього регіону та донести до них ключові засади української “формули миру”.

Певний успіх мала також зустріч В. Зеленського з прем’єром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху. Ізраїль займає щодо України неоднозначну позицію: країна засудила агресію Росії, але вводити санкції проти неї відмовилася. Ізраїль також не хоче постачати Україні зброю, пояснюючи це тим, що має певні домовленості з Кремлем щодо надання гарантій єврейській громаді в Росії та невтручання Москви в дії Ізраїлю в Сирії. Опосередковано Ізраїль допомагає Україні: за торішніми ударами безпілотників по деяких об’єктах іранської критичної інфраструктури, зокрема по заводах дронів, що скеровуються в Україну, стояла, найімовірніше, ізраїльська розвідка. Тож під час зустрічі Зеленський і Нетаньяху домовилися посилювати співпрацю між країнами у сфері цивільного захисту. Ізраїль також пообіцяв надати Україні більше гуманітарної допомоги.

Отже, візит президента України Володимира Зеленського до США був досить плідним. У своєму виступі на засіданні Генасамблеї ООН він укотре нагадав про злочини Росії й закликав світову спільноту посилити підтримку нашої країни. Зеленський зустрівся з президентом США та американськими парламентарями, з якими обговорив перспективи подальшої фінансової й військової допомоги Україні. Він провів також низку зустрічей з очільниками інших країн, зокрема з лідерами Бразилії, Чилі, Ізраїлю тощо, на яких обговорював зміцнення подальшої співпраці з їхніми державами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чому не домовився Ердоган із Путіним про відновлення зернової ініціативи? Чи домовилися Путін і Кім Чен Ин про постачання зброї? Результати візиту очільника Держдепу США до України