Чи зупинить щеплення третю хвилю поширення коронавірусу?

Чи зупинить щеплення третю хвилю поширення коронавірусу?
Останніми тижнями інформація про поширення коронавірусу стає все більш тривожною. Від початку пандемії на Covid-19 захворіло 120 млн осіб. Італія ввела жорсткий карантин, оскільки всі її регіони перебувають у червоній зоні. У Чехії, Словаччині, Естонії підвищилася смертність від коронавірусу. У Франції медичні заклади Парижа вже не можуть впоратися з кількістю хворих. В Індії повідомили про повну ізоляцію міста Нагпур, де є багато недужих. В Україні до червоної зони теж належить низка регіонів.

Тож чи зможе все-таки світова спільнота подолати цю загрозу, чи на нас чекає тільки погіршення ситуації, спричинене виникненням нових небезпечніших штамів? Експерти здебільшого вважають, що масове щеплення (не менш як 70% населення) зможе зупинити поширення коронавірусу, адже виробиться колективний імунітет.

Оскільки вакцини виготовляють різні країни, між деякими з них розпочалася інформаційна війна для просування свого препарату і дискредитації інших. Зокрема, значні кошти на інформаційне просування своєї вакцини “Супутник V” виділила Росія. Водночас вона поширювала інформацію про те, що препарати-конкуренти мають побічні ефекти.

Через побічну дію – виникнення тромбів – Данія, Ісландія та Норвегія призупинили щеплення вакциною AstraZeneca. Проте Швеція, наприклад, й далі вакцинує своїх громадян цим препаратом, оскільки із 3 мільйонів вакцинованих осіб випадки тромбозу були лише у 22 – без смертельних наслідків. Європейська агенція лікарських засобів також зазначила, що з 17 мільйонів вакцинованих AstraZeneca тільки у 37 осіб був виявлений тромбоз, хоча прямий зв’язок між щепленням і виникненням тромбів не доведений – це підтвердила ВООЗ.

Річ у тім, що коли препаратом вакцинуються мільйони осіб, то незначне тимчасове погіршення здоров’я у декількох людей є нормальним. Однак Росія активно розкручує новину із тромбозом, стверджуючи, що вакцина AstraZeneca небезпечна для здоров’я. Кілька європейських країн повірили у цю дезінформацію. Угорщина та Словаччина, наприклад, закупили російський “Супутник V”, а прем’єр-міністр Словаччини Ігор Матович узагалі пожартував, що він пообіцяв Росії за “Супутник V” українське Закарпаття. Це спричинило миттєву реакцію з боку України, і словацький високопосадовець змушений був вибачатися.

Щеплення проти Covid-19 масово проводиться в США, Канаді, Австралії, Китаї, Індії, країнах Євросоюзу тощо. Лідерами за темпами вакцинації є Ізраїль, Чилі та Сейшели: там уже завершують щеплення всього дорослого населення.

Але чи зупинить вакцинація поширення коронавірусу? Медики зазначають, що теоретично зупинить, проте точну інформацію ми будемо мати лише через декілька місяців, ймовірно – не раніше червня-липня цього року. А до того часу будуть вестися спостереження за вакцинованими, аналізуватиметься весь обсяг інформації і досліджуватимуться темпи поширення коронавірусу. У країнах, де проведена вакцинація, ці темпи за декілька місяців мають суттєво сповільнитися. Позитивні тенденції ми вже спостерігаємо в Ізраїлі: загалом там відбувається спад захворюваності, проте ще є певні спалахи Covid-19, тому про остаточне подолання пандемії у цій країні говорити ще зарано.

В Україні ж щеплення тільки розпочалося. За останніми даними, вакциновано приблизно 80 тисяч осіб, що за всеукраїнськими мірками дуже мало. Основна причина полягає в тому, що вакцину з Індії тільки нещодавно завезли, декілька партій надійшло також із Євросоюзу. Бракує й пунктів для вакцинації. Якщо у США, наприклад, до кампанії залучили військових, то в нас над цим лише думають. Достатньої кількості препарату Україна ще не має, і тому ми будемо проводити вакцинацію цілий рік, якщо не декілька років. Окрім того, частина українців не хоче вакцинуватися, бо повірила в інформаційні міфи про те, що щеплення нібито може спричинити тяжкі побічні ефекти чи навіть смерть. Однак у тих країнах, що вже успішно проводять щеплення, після застосування вакцини не зафіксовано жодного смертельного випадку, а від Covid-19 уже померло приблизно 2,5 млн осіб.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


У США затвердили тимчасову стратегію національної безпеки Китай посилює тиск на Гонконг