El Gordo суперечить сучасній моделі Всесвіту

El Gordo суперечить сучасній моделі Всесвіту

Космологія, тобто наука про виникнення і еволюцію всесвіту, базується сьогодні на моделі  ΛCDM (Lambda-Cold Dark Matter). Вона виходить з того, що Всесвіт складається в більшості з темної енергії (описуваної параметром lambda) і темної матерії. Lambda-CDM добре пояснює виникнення і еволюцію зоряних систем – пише Лукаш Тихонєц на польському науковому інтернет-порталі Pulsar.

Однак, існує певна особлива громада галактик під назвою El Gordo, котра, як здається, заперечує стандартну модель Всесвіту. Нові спостереження оцінюють її масу приблизно на 2 квадрильйони мас Сонця. Елена Асенчіо з Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität, що в німецькому місті Бонн, разом зі співробітниками перевірили, чи ті нові розрахунки й надалі суперечать стандартній космологічній моделі. Результати представили, у The Astrophysical Journal. Якщо коротко, то так: El Gordo ніби й справді заперечує сучасну модель всесвіту.

Громади виникають в результаті зіткнення галактик. Умовна швидкість тих останніх підчас зіткнення, котре призвело до виникнення El Gordo, мала б становити коло 2,5 тис кілометрів на секунду (1 відсоток швидкості світла). Симуляція, базована на моделі Lambda-CDM, не відтворює таких швидкостей. 

Це могла б бути цікавинка, яка натякає, що модель вимагає певного корегування. Але автори йдуть значно далі: на їхню думку існування El Gordo – це передумова для відкинення всього ΛCDM. Вони вважають, що існування El Gordo здатна пояснити альтернативна модель – MOND (Modified Newtonian Dynamics, Модифікована ньютонівська динаміка).

У розмові з Physics World неповʼязані з цією публікацією науковці висловили свої сумніви щодо таких далекосяжних висновків. На їхню думку точність даних замірів є надто низькою, щоб повалити модель, яка досі чудово пояснює більшість інших космологічних проблем.

З обох сторін є дослідники твердо переконані в слушності однієї з моделей: ΛCDM або MOND. Це суттєво ускладнює дискусію. Здається, що важливішою від розгадування загадки El Gordo є сама зміна підходу до того, як вирішувати такого типу проблеми. 

Існування темної матерії й енергії здається міцно закоріненим в космології. Тому ми забуваємо, що досі не вдалося знайти безпосередніх доказів їхнього існування. Водночас це найкраща модель, яка у нас є. 

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Самотність наближає хворобу Паркінсона Якою бузе Земля через 250 млн років?