Якою бузе Земля через 250 млн років?

Якою бузе Земля через 250 млн років?

В середньому раз на пів мільярда років континенти Землі поєднуються між собою, утворюючи один суходіл, котрий за певний час розбивають на шматки тектонічні сили. Ми живемо в період перетасовувань після розпаду супер-континенту  Pangea, котрий народився коло 300 млн років тому і проіснував трохи більше від 100 млн років – пише Анджей Холдис в польському науковому проекті www.projektpulsar.pl. 

А що чекає Землю в майбутньому? Повернення до найпростішої схеми: один континент, один океан. Станеться це приблизно через 250 млн років – стверджує геолог Крістофер Скотезе. Ця теза не нова. Скотезе сформулював її чотири десятиліття тому, а новому супер-континентові дав назву Pangea Ultima. Натомість, новими є результати симуляції клімату на тому гігантському суходолі (публікація в „Nature Geoscience”). Її здійснено за допомогою компʼютерної моделі, яка найточніше від усіх попередніх справляється з реконструкціями клімату на Землі від початку палеозойської ери. 

З точки зору ссавців це далеке майбутнє не виглядає оптимістичним – підкреслюють автори дослідження, серед яких є, зрозуміло, і Скотезе, але першу скрипку грають кліматологи Александер Фернсворт і Бенджамін Майллс. На їхню думку, розташована в тропіках і субтропічній зоні Pangea Ultima буде дуже гарячою – із середніми місячними температурами 40–50°C по всьому простору і добовими максимумами, котрі перевищуватимуть 70°C.

Звідки ж така екстремальна спека? Дослідники називають три причини. По-перше, Сонце буде потужнішим, ніж зараз. По-друге, через велетенські ерупції вулканів, що супроводжуватимуть поєднання континентів, зросте рівень парникових газів. По-третє, віддаленість від океану призведе до того, що внутрішня частина велетенського суходолу перетвориться на піч.  

В результаті ссавцям – котрі радше звикли до прохолодного клімату – стане надто гаряче. «Середина Pangea Ultima буде позбавлена води, а береги будуть переважно настільки парними, що ссавці не зможуть охолоджувати свої організми через пітніння. Сховок зможуть запропонувати тільки північні та південні краї континенту – найбільш віддалені від екватора» – каже Майллс. Його кліматична модель вказує на те, що для життя майбутніх представників нашого виду годитиметься лише 8-16% поверхні наступного супер-континенту. 

Засмучених поганою новиною можемо потішити тим, що існує альтернативна візія майбутнього, запропонована іншою групою геологів-реконструкторів. У ній через 250 млн років на нашій планеті виникне супер-континент Амазія (від поєднання Азії й Америки). Цей у свою чергу сформується навколо Північного полюса, а отже буде дуже холодним. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Загрозливий «спів моря» Відновлення “морських папуг”