Геноцид вірмен: чи виплине заява Байдена на турецько-американські відносини?

Геноцид вірмен: чи виплине заява Байдена на турецько-американські відносини?
У нещодавній заяві президент США Джо Байден назвав масові вбивства та примусову депортацію вірмен в Османській імперії у квітні 1915 року геноцидом. Тоді було вбито приблизно півтора мільйона осіб.

Туреччина, однак, досі не визнає факт геноциду. Ба більше, у країні навіть передбачена кримінальна відповідальність для громадян, що вважають ці події винищенням вірмен. Тож Анкара засудила таку заяву очільника США. Але чи вплине це суттєво на турецько-американські відносини? Туреччина є членом НАТО, вона відіграє важливу геополітичну роль, тож таке погіршення могло б негативно подіяти на ситуацію в регіоні. Однак, найімовірніше, серйозних змін у їхніх відносинах не буде.

До того ж напередодні Байден у телефонній розмові попередив очільника Туреччини Реджепа Ердогана про свою заяву. Тож це, найпевніше, було своєрідним нагадуванням Анкарі про те, що вона закупила в Росії зенітно-ракетні комплекси С-400. Ця подія дуже не сподобалася Вашингтонові.

Водночас не варто забувати, що Вірменія входить до Організації договору про колективну безпеку і значною мірою залежить від Росії. Тож заяву Байдена можна вважати й певним заграванням із Єреваном для того, аби послабити російський вплив у Вірменії, особливо напередодні парламентських виборів, що відбудуться там 20 червня.

Вірменія доволі негативно ставиться до Туреччини, що допомагала Азербайджану у вірмено-азербайджанській війні. Дії Байдена можуть посилити партнерські стосунки Вірменії і США, однак послабити симпатії Анкари до Вашингтона. Деякі опозиційні сили Туреччини вже виступають за жорсткіші дії проти США у відповідь на цю заяву, зокрема закликають закрити американські військові бази в країні і визнати Крим російським. Однак здебільшого політики, особливо провладні, займають помірковану позицію, оскільки погіршення відносин зі США невигідне чинній владі Туреччини.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Туреччина й далі підтримує Україну Протистояння між США і Китаєм посилюється