Геополітичні наслідки візиту Джо Байдена на Близький Схід

Геополітичні наслідки візиту Джо Байдена на Близький Схід

У середині липня президент США Джо Байден відвідав із робочим візитом низку країн Близького Сходу. Його поїздка мала декілька цілей. Найперше очільник Білого дому прагнув посилити вплив Америки в цьому регіоні через перемовини з його лідерами та зміцнення торговельних і економічних відносин між країнами. Другою не менш важливою метою було проведення переговорів про зменшення світових цін на нафту. Й очільник США досяг бажаних результатів.

Особливо важливою була його зустріч із лідером Саудівської Аравії Салманом ібн Абдул-Азізом Аль Саудом. Його країна є однією із головних в ОПЕК і постачає на світовий ринок приблизно 10 % нафти. Сторони домовились, що Саудівська Аравія збільшить видобуток нафти до 4 мільйонів барелів на день. Унаслідок цього зросте пропозиція нафти, що призведе до скорочення цін на неї. А отже, Росія, яка також є активним експортером нафти, буде отримувати менші прибутки, тому не зможе довго фінансувати військову кампанію в Україні.

Збільшення пропозиції нафти на світовому ринку призведе також до того, що й основні імпортери російської нафти, зокрема Індія та Китай, зменшать обсяги закупівель, оскільки близькосхідна нафта для них буде вигідніша з логістичного погляду. Навіть якщо Росія буде демпінгувати на нафтовому ринку, вона однаково не зможе повернутися до того рівня видобутку, який був до 24 лютого 2022 року, оскільки з закупівлею її нафти пов’язано багато ризиків. Так, закордонні нафтотанкери не ризикуватимуть перевозити російську нафту, оскільки вони, відповідно до європейських санкцій, не можуть страхуватися. Тому до кінця року, коли від російської нафти відмовиться також більшість європейських країн, що прописано в шостому пакеті санкцій, її видобуток впаде більш ніж удвічі і частину російських свердловин доведеться закрити. Унаслідок цього Росія з кожним місяцем буде втрачати свій експортний потенціал як постачальника нафти.

Крім енергетичних питань, Джо Байден обговорював також безпекові, зокрема домовлявся з близькосхідними країнами про постачання Україні зброї радянського зразка. І певного успіху тут також було досягнуто. Очільник Білого дому також пропонував державам регіону долучатися до зустрічей у форматі “Рамштайн”, які організовуються з ініціативи США й на яких обговорюються важливі безпекові проблеми, зокрема надання Україні військової допомоги. Йорданія вже приєдналася до цього формату, але поки що в ранзі спостерігача. У перспективі долучатимуться й інші країни регіону, що матиме важливе геополітичне значення і для США, і для України, оскільки свідчитиме про те, що частина мусульманських держав, які раніше здебільшого дотримувалися нейтралітету, підтримує Україну.

Особливо це стає актуальним на тлі останніх повідомлень деяких світових ЗМІ про те, що Іран може надати кілька сотень безпілотників Росії. Іран та Саудівська Аравія є давніми ворогами. Зокрема, проіранські хусити декілька разів організовували напади безпілотників на нафтопереробні заводи в Саудівській Аравії, чим завдали суттєвої шкоди її економіці. Непримиренним ворогом Ірану є також Ізраїль, Тегеран навіть обіцяє стерти цю країну з лиця землі. Досі Єрусалим намагався мінімально сприяти Україні, здебільшого надавав гуманітарну допомогу, проте після можливої підтримки Росії з боку Ірану Ізраїль, найімовірніше, активізує свою допомогу нашій країні.

Візит Джо Байдена до країни також посилив позиції Ізраїлю в регіоні, оскільки актуалізував “угоди Авраама”, що їх у 2020 році Ізраїль підписав з ОАЕ, Бахрейном, Суданом і Марокко. Вони передбачають посилення безпекової співпраці між цими країнами для протидії впливу Ірану.

Отже, турне президента США Джо Байдена країнами Близького Сходу було доволі вдалим і для Штатів, і для України, оскільки збільшило зовнішньополітичний авторитет Америки в цьому регіоні й заклало передумови для зменшення експортного потенціалу Росії у сфері постачання нафти. Водночас воно сприяло підвищенню обороноздатності України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Хто замінить Бориса Джонсона на посаді прем’єр-міністра Великобританії? Чи нападе Росія на республіки Балтії?