Глобальний брехун і його локальні жертви

Глобальний брехун і його локальні жертви
Базовими інтересами людини у всі віки вважалися безпека, здоров’я та добробут. Усе інше має для неї більше чи менше значення настільки, наскільки може покращити чи погіршити стан у цих трьох головних сферах. На цьому ж ґрунті формуються і наші інтереси: з усіх потоків інформації нас цікавлять передусім ті, де йдеться про стабільність миру чи небезпеку збройних конфліктів; про наукові досягнення у сфері медицини чи про загрози нових хвороб, від яких ще немає ліків; про перспективи покращити свій матеріальний стан чи про тенденції до подальшого збідніння. І, власне, у цих царинах нас найбільше обдурюють, до того ж на глобальному рівні.

Другий рік світ живе в умовах несподіваної біди – пандемії коронавірусу Covid-19, до якої, як виявилось, не був готовий. Тому вже й зараз наслідки жахливі, хоч це ще не кінець історії: мільйони смертей, десятки мільйонів заражених, колапс систем охорони здоров’я в низці країн у різних куточках світу; різного ступеня локдауни з різним рівнем збідніння населення в результаті; дошкульні карантини з обмеженням громадянських прав та зі зростанням соціальних і психологічних проблем. Так чи інакше, здавалось би, постраждали всі. Але це не так. І тут йдеться не тільки про збагачення за цей період Маска, Безоса чи транснаціональних фармацевтичних корпорацій, бо є, виявляється, й інші успішні сфери підприємницької діяльності у ці непрості часи, і то на дуже небезпечній та вразливій ділянці світової стабільності.

За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру SIPRI від січня 2020 року, 25 найбільших світових концернів із виробництва озброєння заробили 361 мільярд доларів на продажі зброї та наданні військових послуг. А це на 8,5% більше, ніж у доковідному 2018 році. Найбільше тут збагатилися фірми з США (61%), а також європейці, китайці, росіяни тощо.

Виявляється, що і прискорене танення світових льодовиків унаслідок глобального потепління, і прискорене поширення нових штамів коронавірусу, і прискорене поглиблення прірви між багатими і бідними тощо – це не ті проблеми, які могли б перешкодити прискореній гонці озброєнь у світі. Це не та тема, на якій потрібно наголошувати у світових ЗМІ? Серйозно?

З матеріалів того ж SIPRI можна зробити дещо інший висновок. На початку 2021 року у світі було 13080 одиниць ядерної зброї, кількість ядерних бомб і ракет, готових до активації, зросла за минулий рік з 3720 до 3825 штук. Тобто світові сили насправді бояться чогось іншого, а не кліматичних змін чи пандемії Covid-19?

Зрештою, з цим коронавірусом теж не все до кінця зрозуміло. Його походження так остаточно і не з’ясоване, зокрема через перешкоджання Китаю у справі міжнародного розслідування. Способи вакцинації і ефективність вакцин весь час викликають сумніви і суперечки навіть у наукових середовищах. І, о диво, для цього є поважні підстави.

Нещодавно із світового наукового мішка вилізло шахрайське шило. Виявилося, що деякі шановані наукові видання “рецензували” статті під тиском китайських науковців, від яких вони стають все більш фінансово залежними. Ще у 2017 році внаслідок цього тиску з деяких статей було вилучено згадки про Тайвань, Тибет чи китайську “культурну революцію”. А з поширенням пандемії, як твердять дослідники цього питання, авторитетні серед вчених видання наполегливо просували статті про природнє походження коронавірусу, відкладаючи публікацію або й відмовляючи авторам, які висували версію про його створення внаслідок лабораторної інженерії.

Якщо вже не можна довіряти таким виданням, наприклад, як Nature, то стає зовсім сумно. Особливо нам, локальним жертвам, розпорошеним по країнах, які не є ні світовими потугами, ані мілітарними силами, ані острівцями економічної стабільності. Адже ми першими відчуваємо на собі наслідки цих процесів – від гонки озброєнь до світових пандемій – і маємо підстави передчувати, що станемо першими їхніми жертвами. Все, що нам говорять про безпеку і охорону здоров’я, виявляється, є глобальною брехнею, навіть коли це звучить від наших локальних “брехунців”.

Отже, нам залишається ще тільки третя сфера з людських інтересів – хоч якийсь рівень добробуту, біблійний “хліб наш насущний”. Але й з цим стає все важче. Голод у світі зростає і розширюється. Як сказав генсек Німецької організації допомоги голодуючим світу (Deutsche Welthungerhilfe) Матіас Могге: “Це скандал, коли прибутки 25 найбільших світових збройних фірм зростають, а грошей на боротьбу з голодом бракує”. Скандал не скандал, але здається очевидним, що коли безпеки у світі все менше, а охорона здоров’я все гірша, то брак їжі – це тільки питання часу. Не для всіх, ясна справа, всього лиш для більшості. І точно не для глобального брехуна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Геополітичні наслідки саміту G7 “Covid-паспорт”, або Знову про закріпачення