Глибший доступ до космосу

Глибший доступ до космосу

Перші фотографії  з Космічного телескопу Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope; JWST), котрий після марудного процесу конструювання було запущено в грудні позаминулого року, демонструють нове обличчя космосу, відкриваючи чудові, ніколи раніше не бачені деталі. Завдяки місії JWST ми значно розширимо своє знання на різні теми, починаючи від того, як проходять еволюцію галактики, по атмосферний склад екзопланет – пише Фіонна Сем’юелс у часописі Scientific American.

Зібрані телескопом дані вже почали оприлюднювати. Остаточно всі проведені за його допомогою заміри будуть доступними для кожного, хто хотів би їх використати. «Кожен може досліджувати Всесвіт; ми не маємо чого приховувати» – каже С’юзен Маллеллі, заступниця керівника проєкту JWST у  Space Telescope Science Institute в Балтиморі. В цьому полягає чудовість проєктів NASA: зібрані дані стають публічними за принципом відкритого доступу. «Наука – це відкритий процес – каже Маллеллі. – Це завдяки колективній праці ми здобуваємо знання про наше місце у Всесвіті».

На продемонстрованій фотографії віддаленого приблизно на 7600 світлових років зоряного дитсадка в Туманності Каріна видно масивні молоді зірки, огорнуті вируючим газом і пилом. Фотографію зробила камерою близької інфрачервоності (Near InfraRed Camera; NIRCam), котра може вхопити раніше приховані за матерією деталі. Наймолодші зірки в хмарі помітні як червоні пунктики. Високоенергетичне ультрафіолетове випромінювання – той самий тип випромінювання, котрий на Землі викликає сонячні опіки – а також зоряні вітри, що випливають з гарячих новонароджених зірок, деформували частину навколишньої матерії, утворюючи структуру, яку астрономи назвали Космічними кліфами. Те, що видається білою парою, які здіймається від «кліфів», насправді є гарячим пилом та іонізованим газом, який випливає в простір в міру того, як ультрафіолетове випромінювання взаємодіє з туманністю. Це всього лиш невеличкий фрагмент краєчку, що нагадує пухирець, відгалуження Туманності Каріна, яка розтягається на просторі понад 200 світлових років. Для порівняння, представлений на згаданій фотографії простір має ширину всього лиш біля 16 світлових років.

Ці перші зображення і передані дані – це всього лиш частина того, чого колектив JWST планує досягнути. «Це була тільки демонстрація» – каже Маллеллі, додаючи, що кожного дня обсерваторія буде давати доступ до таких же великих обсягів даних. Маллеллі сподівається, що коли науковці почнуть пити з криниці JWST, то отримають чимало нових цікавих інформацій про нас Всесвіт. Деякі відкриття підтверджують те, про що ми підозрювали й раніше, тоді як інші можуть змінити парадигму. «Будьте уважні! – каже вона. – Ми тільки починаємо».   

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Помічні шершні  Сліпучий захист