Геополітичні наслідки військового перевороту в Нігері

Геополітичні наслідки військового перевороту в Нігері

Нещодавно в Нігері стався військовий переворот, унаслідок якого президент країни Мохамед Базум був заарештований і до влади прийшла хунта. Це вже сьомий путч в Африці за останні декілька років. Експерти здебільшого вважають, що за цим переворотом стоїть Росія, оскільки в країні перебуває багато “вагнерівців”, які й підтримали хунту. Крім того, на мітингах повстанців можна побачити російські прапори, що прямо підтверджує участь РФ у путчі.

Росія офіційно визнала хунту й закликала африканські країни також її підтримати. Проте тільки декілька держав континенту, які перебувають в орбіті Росії, як-от Малі, Буркіна-Фасо, Зімбабве, позитивно поставилися до перевороту. Представники Економічного співтовариства країн Західної Африки (ЕКОВАС) закликали військових Нігеру відпустити президента й повернути йому владу, інакше вони будуть змушені усунути хунту військовим шляхом. ЕКОВАС також тимчасово зупиняє фінансову допомогу Нігеру, вводить заборону на пересування учасників заколоту і членів їхніх родин та заморожує їхні активи. США та європейські країни також припинили надавати будь-яку фінансову допомогу державі.

Президент Нігеру Мохамед Базум мав проєвропейські погляди й активно співпрацював зі Штатами й державами ЄС. А от нинішня влада країни проросійська, і це загрожує економічним відносинам із Заходом, якому Нігер постачає корисні копалини, зокрема уран, золото, алмази. Особливо може постраждати Франція. Раніше вона була метрополією Нігеру, а зараз має з країною тісну економічну співпрацю, зокрема в енергетиці. Так, африканська держава постачала у Францію уран, що забезпечував приблизно 15 % атомних станцій країни. Якщо Нігер припинить його постачати, це завдасть удару по енергетичній безпеці Франції. Тож президент країни Еммануель Макрон має ухвалювати зважені рішення щодо Нігеру, щоб продовжити економічну співпрацю і не припинити постачання урану. Він також повинен замислитися над своїм ставленням до Росії, оскільки впродовж тривалого часу Макрон був досить прихильним до кремлівського очільника, часто йому телефонував і вірив, що з ним можна домовитися. Але кривавий диктатор Володимир Путін укотре показав своє справжнє обличчя і завдав суттєвого удару по французьких інтересах в Африці.

Мета Росії — створити джерело напруги в Африці, в ідеалі — військовий конфлікт, щоб відвернути увагу Заходу від російсько-української війни й зменшити допомогу Україні. І це йому частково вдалося, оскільки західні країни розглядають військовий сценарій повалення хунти та силового повернення влади президенту Нігеру Мохамеду Базуму.

На території цієї країни розташовані військові бази США і Франції, у яких перебуває приблизно тисяча американських військовослужбовців і півтори тисячі французів. Але ці війська мають нейтральну позицію і не будуть прямо втручатися в боротьбу з хунтою. Інші європейські країни також не скеровуватимуть свої війська в Нігер. Найімовірніше, туди відправлять військові формування ЕКОВАСу, що мають пройти погодження між собою, щоб вести ефективні військові дії.

Але повалити хунту в Нігері буде нелегко, оскільки заколотники мають різноманітну зброю, дехто з них — навіть військовий досвід, а ще їм допомагають “вагнерівці”. Крім того, частина населення Нігеру також підтримує хунту, оскільки попередня влада не розв’язала їхніх проблем, тож рівень життя більшості мешканців є достатньо низьким. Дехто із цивільних може також перейти в збройні формування хунти.

Рішення щодо військової інтервенції в Нігер поки що не ухвалене, а головні зусилля скеровані на дипломатичні перемовини. Представники хунти відкриті до переговорів із Заходом, оскільки саме держави ЄС можуть забезпечити економічну стабільність у країні й регіоні. Членам ЕКОВАСу й західним державам вигідне дипломатичне врегулювання ситуації, оскільки військова інтервенція може призвести до громадянської війни в країні, що може затягнутися на роки. Україні також вигідне розв’язання ситуації в цьому регіоні дипломатичним шляхом, оскільки можливий військовий конфлікт буде відтягувати увагу й допомогу європейських країн. Наразі ситуація в Нігері залишається невизначеною, за її розгортанням будемо спостерігати найближчими тижнями.

2 Comments

  • Максим , 17 Серпня, 2023 @ 1:30 pm

    Вибачте у вас помилка в заголовку Гополітичні

    • Admin , 18 Серпня, 2023 @ 8:54 am

      Дякую. Поправили.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Результати “мирного саміту” в Саудівській Аравії Чи поїде Путін на саміт БРІКС у ПАР?