Історія здобування Америки

Історія здобування Америки
Наш вид, homo sapiens, народився в Африці сотні тисяч років тому і звідти поширився планетою, йдучи слідами своїх попередників – неандертальців, денисівців і кількох інших. Але перші люди, що завітали на Американський континент, подолали шлях, яким раніше не проходив жоден вид, що належить до нашої родини. Цей процес експлорації, заселення й адаптації до найрізноманітніших середовищ на тих нових землях був надзвичайним заходом, який розпочав багату і складну історію тисяч людей і народів – пише Дженіфер Рефф у журналі Scientific American.

Під час мандрівки до Америк предки корінних народів мусили впоратись із надзвичайними викликами. Їм вдалося пережити дошкульні морози й посухи, пов’язані з глобальною кліматичною подією, що відбулася приблизно 26-19 тис. років тому і звалась останнім льодовиковим максимумом (LGM). Вони мусили пристосуватися до нових, незнаних земель з екзотичною для них фауною і флорою.

Пояснення тих подій можна давати з різних поглядів. Тубільні народи мають чимало усних легенд про своє походження. Ці розповіді, що передавалися з покоління в покоління, несуть у собі важливе послання про народження ідентичності кожної з тих груп, а також про зв’язки, які пов’язують їх із землею і тваринами, що на ній проживають. Деякі з них містять інформацію про міграцію з інших земель, а в декотрих її важко відшукати. Західні дослідники підходять до цих справ у свій спосіб.

Археологи, антропологи, мовознавці чи палеокліматологи здавна намагаються дослідити загадку заселення людьми обох Америк. Унаслідок цього виникло багато гіпотез, у яких визначається не лише те, ким були предки сучасних тубільних народів, але коли і як вони отримали у власність землі, на яких зараз живуть. Одна з цих гіпотез, яка домінує десятиліттями, проголошує, що певна група мисливців зі Східної Азії дісталася на Північноамериканський континент невдовзі після LGM, йдучи слідом за звіриною, на яку полювала, і вона дала початок усім індіанським племенам, які все ще там живуть.

Упродовж кількох останніх десятиліть генетики надавали нові й надзвичайно цікаві дані, які кидають світло на цей розділ людської історії. Не буде перебільшенням твердження, що дослідження геномів революціонували наші знання про людську історію. Хоч усе ще залишається багато білих плям, генетичні відкриття разом з археологічними знахідками показали, що процес заселення Америк був значно складнішим, ніж ми досі вважали. Що цікаво, сьогодні ми вже знаємо, що серед предків нинішніх тубільних народів було багато різних популяцій, а не лише одна.

Ілюстрація: Winona Nelson

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Що убило титанозавра? Виснажливий шум