Майстер оптики захоплює розмахом погляду

Майстер оптики захоплює розмахом погляду

“Евклід”, телескоп Європейського космічного агентства (ESA), вирушив по нові відкриття 1 липня 2023 року. 7 листопада ESA показало світові перші знімки, які він зробив. Про це пише Лукаш Тихонець на польському науково-популярному інтернет-порталі Pulsar.

З дзеркалом діаметром 1,2 м він, може, і не доростає до космічного телескопа Джеймса Вебба (6,5 м) і навіть до телескопа Габбла (2,4 м). Але його сила полягає не в роздільній здатності, а в полі бачення. “Евклід” одним поглядом може охопити ділянку неба, більшу від повного Місяця. У найближчі шість років він створить мапу третини всього неба.

Для чого? Завдяки вимірюванням відстані від великої кількості галактик виникне тривимірна мапа, яка показуватиме розташування матерії до 10 млрд років тому. Науковці сподіваються, що такпочне з’являтися образ темної матерії й темної енергії — невидимих, але ключових складників Всесвіту.

Справжню цінність “Евкліда” не вимірюють окремими знімками, але світлини, які продемонструвало ESA, показують сенсаційні деталі, якими можна упиватися безконечно. Водночас вони доводять, що “Евклід” готовий до праці.

Один знімок говорить більше, ніж тисяча слів, а що вже й казати про такий, на якому є тисяча галактик? Скупчення Персея — це найближче до нас масивне скупчення галактик, віддалене на 240 млн світлових років. Велетенське поле бачення “Евкліда” дало змогу створити його світлину всього за 5 годин. На задньому плані видно сотні тисяч далеких галактик. Телескоп ESA буде особливо пильно відстежувати скупчення: астрономи вважають, що ці наймасивніші у Всесвіті структури не могли виникнути без участі темної матерії.

Знімок цієї галактики, на перший погляд, має доволі звичний вигляд. Однак його не міг би створити жоден інструмент, що є зараз в арсеналі астрономів: він неймовірно багатий на деталі й водночас показує галактику у всій повноті. ІС342 — це спіральна галактика, подібна до нашого Молочного Шляху. Завдяки “Евкліду” астрономи зможуть спостерігати за мільйонами таких об’єктів і краще пізнавати їхню природу. За допомогою інфрачервоної камери він здатен заглянути значно глибше, ніж оптичні телескопи, спостерігаючи за виникненням зірок, прихованих за завісою пилу.

Не всі галактики мають захопливі спіралі. Більшість, особливо в молодому Всесвіті, схожа на NGC 6822. Ця галактика, віддалена всього на 1,4 млн світлових років, входить до складу нашої Місцевої групи. Дослідження цих об’єктів допоможе нам зрозуміти, як поєднуються й утворюються великі галактики.

Кулясті скупчення — це одні із найстаріших об’єктів у Всесвіті. Сотні тисяч зірок збираються в них, притягнуті до масивного центру. Але це не він — яскравий, захопливий — привертає увагу на фотографії. “Евклід” здатен зауважити набагато слабші й віддаленіші зірки. Завдяки цьому науковці можуть краще зрозуміти, як виникають і ростуть скупчення.

Насамкінець ще щось із нашого подвір’я: туманність Кінська Голова, віддалена всього на 1,4 тис. світлових років від нас, є колискою нових зірок. Це безумовно ближча ціль, ніж галактики, віддалені на мільйони чи мільярди світлових років. Спостереження за об’єктами в нашій Галактиці також можуть спричинити значну революцію. Досконала чутливість “Евкліда” дасть змогу шукати не лише зірки, які народжуються, але й об’єкти меншої маси, наприклад коричневих карликів або навіть нічиї планети.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Хто запалив іскру життя на Землі? Звідки в нас шизофренія і депресія?