Наслідки Паризького безпекового саміту для України

Наслідки Паризького безпекового саміту для України

26–27 лютого цьогоріч у Парижі відбувався безпековий саміт щодо підтримки України, у якому взяли участь представники приблизно 30 західних країн, переважно європейських, хоча були там і делегації з США та Канади. Вони обмінялися думками щодо ситуації в Україні й обговорили шляхи подальшої підтримки Києва в протистоянні з російським агресором.

Зокрема, очільник Франції Еммануель Макрон у своїй промові на форумі заявив, що Європа має діяти активніше і швидше в справі допомоги Україні, адже загроза з боку Росії зростає. Він зазначив, що підтримка України є дуже важливою, оскільки невдачі Києва в протистоянні з агресором можуть призвести до того, що Росія через декілька років зможе напасти й на європейські країни. Він також підкреслив, що Франція підписала безпекову угоду з Україною, яка посилить співпрацю між державами в оборонній та інших сферах. Макрон зазначив, що Франція не буде блокувати надходження снарядів для України з неєвропейських країн, як це було раніше. Париж також запропонував створити коаліцію для надання Україні далекобійних ракет.

У цьому контексті Макрон показав себе справжнім європейським лідером, на відміну від канцлера Німеччини Олафа Шольца. Хоча його країна й допомагає нам, лідер ФРН не хоче надавати Україні далекобійних ракет Taurus, навіть попри те, що бундестаг рекомендував відправити їх нам. Шольц боїться перейти межі й, на його думку, втягнути Німеччину у війну, не розуміючи, що, тільки надавши Україні зброю, він допоможе зупинити рашистів і не допустити їх до європейських кордонів. І що довше він зволікає, то важче Україні буде перемогти Росію.

Учасники форуму також обговорювали можливість скерування окремих військових контингентів європейських країн в Україну. Президент Польщі Анджей Дуда зазначив, що це питання активно дискутувалося, але остаточного рішення не було ухвалено. Європейські країнизаявили, що вони надаватимуть нам усю можливу допомогу, але не свої війська, оскільки це може спровокувати пряме зіткнення між Росією та НАТО й навіть призвести до ядерної війни. Так, прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак зазначив, що його країна поки що не планує скеровувати власних військовослужбовців в Україну. Генсек НАТО Єнс Столтенберг також заявив, що члени НАТО не будуть відправляти свій контингент у нашу країну. Те саме сказав і прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, проте він зазначив, що вже найближчим часом його країна виділить 100 млн євро на закупівлю боєприпасів для України. Проте деякі країни можуть діяти на власний розсуд, зокрема дозволяти своїм громадянам брати участь у військових діях на території України. Так, президент Чехії Петр Павел останніми місяцями дозволив 20 чехам воювати на боці Києва. Його попередник Мілош Земан дозволив 132 чехам брати участь у війні проти Росії.

На форумі також обговорювали питання розпаду Росії. Європейські країни не мають одностайної думки щодо цього. Більшість, звичайно, прагне програшу РФ у війні, але до її можливого розпаду Захід ще не готовий, оскільки боїться ядерної загрози, насамперед того, що радикальні елементи можуть захопити ядерну зброю і шантажувати нею європейські країни. Крім того, європейці бояться величезного потоку біженців, які хлинуть на їхні території з Росії. Проте ці страхи здебільшого є надуманими. США і європейські країни боялися також розпаду СРСР і несанкціонованого поширення ядерної зброї. Але новостворені пострадянські республіки здебільшого потребували західної допомоги, тому віддали ядерну зброю в обмін на підтримку. Цілком імовірно, що такий сценарій утілиться і після розпаду Росії. Набагато ризикованіше залишати при владі нинішнього диктатора Володимира Путіна, який дедалі більше переконується у своїй унікальності, геніальності й безкарності й метою якого є маніакальна ідея відродження Радянського Союзу й розвалу Європи. Він ніколи не змириться зі своєю поразкою і, допоки буде живим, завжди буде виношувати плани агресії проти інших країн. У цьому контексті президент Польщі Анджей Дуда заявив, що він розуміє шовіністичну й імперіалістичну політику Росії, яка завжди прагне загарбати сусідні країні, зокрема й Польщу, тому тільки розвал РФ може назавжди припинити цю агресивну політику.

У роботі форуму взяв участь також і президент України Володимир Зеленський. У своєму зверненні до міжнародних лідерів він подякував за надану фінансову та військову допомогу, але зазначив, що цього замало. За його словами, сьогодні Київ потребує більш активних і рішучих дій від своїх європейських та американських союзників, особливо щодо постачання сучасної високоточної зброї, зокрема систем ППО, далекобійних ракет тощо.

Загалом зустріч минула на високому рівні, учасники форуму домовилися посилити військову і фінансову допомогу Україні. Організувавши цю зустріч, французький лідер Е. Макрон показав, що він є одним із провідних світових політиків і що Франція посилює свої лідерські позиції в Європі. Цим президент також засвідчив, що він справді розуміє ті ризики й загрози, які несе російська агресія Європі, і що в разі програшу України європейські країни можуть опинитися з російським агресором сам на сам. Річ у тім, що США через внутрішньодержавну боротьбу втрачають лідерські позиції у світі, оскільки розв’язання багатьох міжнародних питань, зокрема допомога Україні, Ізраїлю, Тайваню, було загальмоване. Крім того, якщо до влади в США прийде Дональд Трамп, то він виступатиме за ізоляціоністську політику. Він неодноразово заявляв, що не прагне захищати інтереси ЄС, якщо США не отримають із цього користі. Також Трамп зазначив, що не боронитиме європейські країни від агресії Путіна, якщо ті не збільшать фінансування НАТО. Тож цей саміт показав США, що європейські країни можуть узяти на себе відповідальність за ті процеси, що відбуваються в їхньому регіоні, і що навіть в умовах можливого зменшення американської допомоги вони будуть і надалі підтримувати Україну та тільки посилюватимуть свою допомогу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Результати обговорення “формули миру” в Давосі Коли Україна отримає допомогу від Заходу?