Ненажерлива чорна діра

Ненажерлива чорна діра

У центрі рекордного квазару J0529-4351 знаходиться чорна діра, котра поглинає настільки багато матеріалу, що практично щодня пожирає газ і пил масою в наше Сонце. На думку вчених. Це справжній феномен. Ніколи раніше не зустрічалося такої прожерливої чорної діри, котра практично досягає максимального ліміту кількості матеріалу, який здатна освоїти – пише Адріан Котовський, головний редактор сайту www.komputerswiat.pl

Супермасивні чорні діри і надалі залишаються для нас дуже таємничими об’єктами. Їхні маси часто становлять і до мільярдів мас Сонця, а їхня сила є гігантською. Астрономи пробують зрозуміти процес їхнього виникнення і завдяки квазарові J0529-4351 з’явився такий шанс. Квазар – це специфічний різновид галактики, яку характеризує велетенська сила випромінювання. Вона виникає на акреційному диску супермасивної чорної діри, а сам процес є настільки енергетичним, що емітує величезну кількість світла. Це тому квазари є одними з найсвітліших об’єктів у космосі. Вважається, що чим ясніший квазар, тим швидше зростає чорна діра.

J0529-4351 – найкращий цьому приклад. У центрі цього рекордного об’єкту знаходиться незвично ненажерлива чорні діра, котрі згідно розрахунків може бути від 17 до 19 млрд разів важчою від Сонця. В цьому випадку вагу привертає темп поглинання матерії.

Як вказують автори дослідження, згадана чорна діра росте в темпі коло 370 мас Сонця на рік, тобто щодня засмоктує гази, пил і матерію масою, яка злегка перевищує масу нашої зорі. Беручи до уваги масу чорної діри, то це дуже близько до межі, званої границею Еддінгтона. Це максимальна стабільна швидкість. З якою може розростатися чорна діра. Водночас разом із ростом чорної діри розростається й сам квазар. Як кажуть науковці – з огляду на яскравість та імовірність темпу росту, J0529-4351 є найбільш екстремальним з відомих квазаром.

Ми багато ще чого не розуміємо на тему J0529-4351. Механізми його масової акреції нам ще невідомі; ближчий розгляд за допомогою Atacama Large Millimeter/Submilimeter Array, що знаходиться у Чилі міг би виявити, яким чином газ рухається в галактиці і як галактика вирує. Вчені також мають надію відшукати інші екстремальні квазари, що причаїлися у віддалених закутках простору й часу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Планета, густіша, ніж cталь Місяць зменшився і приховує небезпеки