Незвідані території

Незвідані території
Під час пошуків зниклого пасажирського літака МН370 учені склали мапу невідомих фрагментів дна Індійського океану, – пише Террі Кук у журналі “Scientific American”.

“Коли у 2014 році з радарів зник літак авіакомпанії Malaysia Airlines, його почали шукати на дні південно-східної частини Індійського океану. До того небагато було відомо про те, що приховують тамтешні води. Вчені знали, що дно там переважно плоске, але нещодавно опублікована праця, яка підсумовує результати попередніх досліджень, продемонструвала, що топографія дна є значно різноманітнішою, ніж вважали раніше. Саме у цій частині океану розташована точка від’єднання Індії від Австралії і Антарктиди під час розламу суперконтиненту Гондвани. Нові мапи мають роздільність аж у 500 разів більшу, ніж попередні, які опиралися тільки на супутникові спостереження. На нових картах з’явились дуже чіткі топографічні форми – дивні хребти, загадкові шрами та розлоге плоскогір’я, обмежене стрімким схилом з численними залишками зсувів.

Географічні дані було зібрано завдяки сонарові нової генерації, який розташували на судні. Вчені дослідили ділянку морського дна завдовжки 2500 км. Результати вимірювань були опубліковані у журналі “Eos”. “Ми зібрали величезну кількість інформації. Це безпрецедентні дослідження. По-перше, вони охопили значний простір. По-друге, загалом дані стосуються глибоко розташованих фрагментів дна, про які нам було відомо небагато”, – говорить авторка досліджень Кім Пікард, морський геолог з Geoscience Australia.

Geoscience Australia вже опублікувала першу частину опрацьованих даних, решту оприлюднять у середині 2018 року. Коли всі мапи стануть доступі, вони безсумнівно допоможуть науковцям з’ясувати таємниці тектонічного минулого регіону. Однією з них є, як пояснює співавтор досліджень Міллард Коффін, морський геофізик із Університету Тасманії, інтригуюча фактура дна, яка розширюється. Вона зветься тканиною. Це невисокі видовжені хребти, що тягнуться паралельно до океанського рифту, вздовж якого розходяться дві плити літосфери. З рифту виходить магма.

Дослідження вказують на те, що хребти виникли внаслідок вулканічних імпульсів, що ритмічно повторювались. Раніше їх пов’язували з циклами зростання і падіння температури. Завдяки зібраним даним геофізики зможуть зрозуміти, чому дно Індійського океану розширюється більш складним способом, ніж Тихого і Атлантичного. “Завдяки значно кращій роздільності мап ми зможемо роздивитись такі структури глибокого дна, як зсуви, шрамоподібні надрізи та схожі до кратерів форми, які, можливо, виникли під час виходу газів чи рідини”, – стверджує авторка досліджень Кім Пікард.

Катастрофа літака Malaysia Airlines була однією з найстрашніших і найбільш загадкових в історії авіації. У ній загинуло 239 осіб. Тривалі міжнародні пошуки не допомогли з`ясувати її причин і не вказали на жодні сліди. Але, як зазначає Коффін, “розширили знання про дно Індійського океану”.

 

Джерело

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ