Око циклону — пастка для птахів

Око циклону — пастка для птахів

Тайфун “Лекіма” був найпотужнішим серед тих, які у 2019 році дісталися до Східної Азії. Він ударив по Китаю, убивши кілька десятків осіб і призвівши до втрат, оцінених в 10 млрд доларів. У кульмінаційний момент швидкість вітру, що його супроводжував, досягла майже 200 км/год — пише Анджей Холдис на польському науковому інтернет-порталі Pulsar.

Нещодавно науковці з Китаю ще раз переглянули знімки з вітчизняних метеорологічних радарів, які відстежували нові трансформації стихії. Їх передусім цікавила еволюція ока тропічного циклону в послідовності годин і днів. На свій подив, саме в оці циклону вчені зауважили малі об’єкти. Їх були сотні.

Після подальшого цифрового оброблення знімків, а потім і їхнього аналізу виявилось, що тими малими об’єктами були зграї птахів. “Їх захопив сильний вітер і ув’язнив у оці циклону, коли той ще був за сотні кілометрів від суходолу”, — пишуть дослідники у Journal of Geophysical Research: Biogeosciences. На щастя, око циклону є порівняно спокійним місцем, тому птахам смерть там не загрожувала. Але вони перебували в пастці, з якої не могли вибратись. Лише коли “Лекіма” увірвався на суходіл, вітри ослабли, а птахи, без сумніву виснажені таким тривалим літанням, змогли приземлитися. На знімках із наступних кільканадцяти годин видно, як вони формують зграю, а потім більшість із них зникає із радарів.

Таких спостережень є чимало. Одні з них стосуються урагану “Ірена”, який 2011 року спочатку вдарив по Великобританії та Багамах, потім повернув на північ і, подолавши частину Атлантики, увірвався на Східне узбережжя США. Саме тоді американські погодні радари зауважили в його оці тисячі малих об’єктів, які впродовж певного часу мандрували разом із ним, а потім зникли. Науковці вирішили, що це були здебільшого комахи, але також і певна кількість птахів.

Імовірно, кожен сильний тропічний циклон під час наближення до суходолу захоплює птахів і комах, які перебувають у повітрі. Частина з них, мабуть, гине, але інших відносить за сотні кілометрів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Народження Тасманії під легендарною ясною зіркою Які змії кусали древніх єгиптян?