Ордер на арешт Путіна: геополітичні наслідки

Ордер на арешт Путіна: геополітичні наслідки

У середині березня світові ЗМІ облетіла звістка про те, що Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт очільника Росії Володимира Путіна. Це безпрецедентний крок із боку МКС, оскільки кремлівський очільник єлишетретім чинним лідером держави, на якого було видано такий ордер. Двоє інших — лідер Судану Омар аль-Башир і лівійський очільник Муаммар Каддафі. 

Частина світових політиків та експертів не вірила в те, що міжнародні судові структури зможуть це зробити проти лідера ядерної держави. З політичного погляду в деяких західних країнах ще живий страх перед Росією як непередбачуваним геополітичним гравцем, який постійно підіймає ставки й не зупиниться навіть перед застосуванням ядерної зброї. 

Тож видання ордера на арешт Путіна є чітким сигналом того, що провідні демократичні країни світу, 122 із яких ратифікували Римський статут МКС, прагнуть досягнути справедливості, адже лише тоді, як Путіна, головного воєнного злочинця, засудять і покарають, у світі зможе запанувати мир і стабільність. Здійснивши злочинний напад на Україну, очільник Росії показав усьому світу, що не дотримується норм міжнародного права, бо головним для нього є право сили, а це порушило світову архітектуру безпеки. Тож тільки тоді, як його покарають, вона знову зможе відновитися, а провідні демократичні країни будуть здатні гарантувати міжнародну стабільність.

Міжнародний кримінальний суд звинувачує Путіна у воєнних злочинах, пов’язаних із депортацією українських дітей. Зараз у Росію депортовано 16 226 українських дітей, тільки 308 з них змогли повернутися в Україну. З юридичного погляду факт видання ордера засвідчує, що МКС має докази здійсненого правопорушення. Ба більше, кремлівський очільник був такий переконаний у своїй безкарності, що сам надав міжнародним судовим органам беззастережні докази своєї провини, оскільки в прямому ефірі обговорював з уповноваженою президента РФ із прав дитини Марією Львовою-Бєловою, на арешт якої також видали ордер, деталі незаконної депортації.

Хоча Росія заявила, що це рішення МКС не має для неї жодної юридичної сили, насправді воно означає, що Путін більше ніколи не зможе виїхати в країни, що ратифікували Римський статут МКС, оскільки там його можуть і навіть повинні заарештувати. Він зможе поїхати хіба що до свого сусіда Олександра Лукашенка, якого також рано чи пізно чекає міжнародний трибунал, або до колег-диктаторів — очільників Ірану чи Північної Кореї. Проте якщо його літак перебуватиме в повітряному просторі країни, яка ратифікувала Римський статут, то влада цієї держави має право посадити судно й заарештувати Путіна.

З погляду геополітичних наслідків видання ордера вкотре підтвердило, що геополітична роль Росії як сильного міжнародного гравця знизилася до мінімального рівня. РФ перетворюється на країну-вигнанця, а з Путіним як її очільником жоден розумний світовий лідер не захоче мати справи, щоб не втратити свого іміджу. Підтримувати відносини із ним можуть хіба що диктатори. 

Нормальні дипломатичні стосунки із Путіним має китайський лідер Сі Цзіньпін, але підтримує він їх насамперед для реалізації національних інтересів Китаю. Найперше КНР, використовуючи складну економічну ситуацію в Росії, буде й далі закуповувати за мінімальними цінами російські енергоносії та продавати свої товари на російському ринку. Крім того, Китай продовжує тиху експансію сибірських і далекосхідних земель, де економічно вже переважає китайський бізнес. Нещодавно КНР продемонструвала мапу, де частина Сибіру та Далекого Сходу мала китайські назви — це прямий натяк на те, що Китай хоче їх повернути. Проте остаточний крах Росії та путінського злочинного режиму Пекіну не вигідний, оскільки йому потрібен союзник і васал у боротьбі із Заходом. Та хай як би хотів кремлівський очільник, щоб Китай допомагав Росії у фінансовому і військовому плані, КНР на це ніколи не піде. Пекіну потрібно сьогодні посилювати свою економіку, а найбільший торговельний баланс він має зі США і країнами ЄС. Ризикувати економічними відносинами з ними він не хоче, а дістати санкції, які будуть введені, якщо він прямо почне надавати Росії військову допомогу, — і поготів.

Отже, видання ордера на арешт очільника Росії Володимира Путіна має величезне значення для забезпечення принципів міжнародної справедливості, досягнення миру та стабільності у світі. Звичайно, найближчим часом Путіна ніхто не арештує, але МКС може проводити слідство й без його участі. І рано чи пізно Путін і його поплічники постануть перед МКС і сповна заплатять за всі злодіяння, які вони здійснили в Україні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Навіщо Лукашенко їздив у Китай? Генасамблея ООН підтримала резолюцію України щодо засудження агресії Росії