Отрута скорпіона – для здоров’я

Отрута скорпіона – для здоров’я

Синтез хімічних сполук, що містяться в отруті скорпіонів, може допомагати в боротьбі з небезпечними інфекціями. Ми рідко думаємо про скорпіонів із позитивного боку, однак науковці виділили в отруті цих членистоногих дві сполуки, які є перспективними, коли йдеться про лікування заражень стафілококами та невразливого на ліки туберкульозу – пише Рейчел Кровелл у журналі Scientific American.

Отрута скорпіона є неймовірно дорогою: один мілілітр коштував би 10300 американських доларів – каже Річард Кейр, хімік зі Стенфордського університету та керівник досліджень, результати яких у червні (2019 року) було опубліковано в часописі Proceedings of the National Academy of Sciences USA. Він припускає, що один скорпіон може одноразово виробити лише кілька тисячних мілілітра отрути, натомість поповнення цих втрат займе у тварини два чи й більше тижнів.

Однак ця отрута може бути вартою дослідження. Деякі зі сполук, що містяться в ній, мають інтригуючі медичні властивості. До того ж цю речовину за менші кошти можна синтезувати в лабораторії.

Дослідники із Universidad Nacional Autonoma de Mexico працюють зі скорпіонами із різновиду Diplocentrus melici, поширеними на сході Мексики, отруту яких ще ніколи раніше не досліджували. Вчені ізолювали окремі складники цієї отрути й перевірили вплив деяких із них на бактерії Staphylococcus aureus, Escherichia coli та Mycobacterium tuberculosis. Дві із цих сполук, що мали червоний і синій кольори, убивали стафілококи та мікроорганізми, які призводили до туберкульозу, що вказувало на можливість використання їх як антибіотиків.

Дослідники надіслали взірці ізольованих сполук до групи Zare у Стенфорді, щоби визначити їхній склад і молекулярну структуру. Стенфордська група провела хімічний синтез сполук, а відтак переслала їх до Instituto Nacional de Ciencias Medicas y Nutricion Salvador Zubiran, що в Мехіко-Сіті, де патологи дослідили отримані субстанції на заражених туберкульозом мишах, а також на взірцях людських клітин, що містили бактерії стафілокока. Червона сполука ефективніше вбивала стафілококи, тоді як синя краще діяла у випадку туберкульозу – зокрема, й із видами, що є стійкими до ліків – не завдаючи водночас шкоди для оболонок легень мишей.

Крістін Бітон, молекулярний фізіолог і біофізик із Baylor College of Medicine, яка займається терапевтичним використанням отрут, але не брала участі в нових дослідженнях, вважає, що застосований у них підхід є багатообіцяючим. Однак вона застерігає, що сполуки, виділені з отрути скорпіонів, потрібно буде ще перевірити на більших тваринах. Ще серйознішим викликом може також стати їхнє синтезування на рівні, необхідному для початку експериментів за участю людей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Спотикання задля науки Вигризання вогню