Отруєні в зародку

Отруєні в зародку

Мікропластик було виявлено майже в кожному взірці людської плаценти, що їх тестували в новому дослідженні, тому науковці дуже стурбовані щодо потенційних наслідків для здоров’я людських зародків — пише Guardian.

Дослідники проаналізували загалом 62 взірці плаценти й встановили, що видом пластику, який найчастіше виявляли, був поліетилен, котрий використовують для виготовлення пластикових торбинок і пляшок. Під час іншого дослідження вчені знайшли мікропластик у всіх 17 тестованих взірцях тканини артерій і вказали на те, що частинки пластику мають уплив і на закупорювання кровоносних судин.

Нещодавно мікропластик виявили й у людській крові та в материнському молоці, що показує, як він забруднив людське тіло. Ще невідомо, який це матиме вплив на здоров’я, але в лабораторії було доведено, що частинки мікропластику спричиняють пошкодження людських клітин. Мікропластик може накопичуватися в певній тканині й призводити до запалень, як це роблять мікрочастинки забрудненого повітря, або ж шкоди можуть завдавати хімікати, що містяться в пластику.

Величезна кількість пластикових відходів, що щодня потрапляють у довкілля, забруднила всю планету: від вершини Евересту до найглибших місць океану. Відомо, що люди споживають дрібні частки пластику з їжею чи водою, вдихають їх із повітрям, а ще мікропластик було виявлено й у фекаліях дітей та дорослих.

Професор Метью Кемпен з Університету Нью-Мексико в США, який очолював дослідження, говорить: “Якщо ми бачимо вплив мікропластику на плаценти, то абсолютно все життя ссавців може опинитися під ударом. А це зовсім недобре!” Він каже, що великою концентрацією мікропластику в людських тканинах можна пояснити незвичайний ріст випадків певних проблем зі здоров’ям, включно із запаленням стравоходу (IBD), раком товстої кишки в людей віком до 50 років і дедалі меншою кількістю сперми в чоловіків.

Дослідження від 2021 року показали, що люди із запаленням стравоходу мали в калі на 50 % більше частинок мікропластику. Кемпен каже, що його дуже хвилює збільшення виробництва пластику у світі, оскільки це означає, що “проблеми з пластиком у довкіллі тільки зростатимуть”.

Під час дослідження, результати якого оприлюднені в часописі “Токсикологічна наука”, частки мікропластику було знайдено у всіх тестованих зразках плаценти, а його концентрація коливалася в межах від 6,5 до 790 мікрограмів на один грам тканини.

Після поліетилену найчастіше трапляються такі різновиди пластику, як PVC і нейлон. За допомогою особливих хімікатів і центрифуги частки мікропластику відділяють від тканини, потім їх підігрівають, щоб можна було визначити хімічний підпис, характерний для кожного окремого різновиду пластику. Таку саму технологію використали й вчені зі Столичного медичного факультету в Пекіні (Китай). Так вони виявили мікропластик у зразках людських артерій.

Уперше мікропластик було знайдено в людській плаценті у 2020 році. Його виявили у взірцях від чотирьох здорових жінок з Італії, у яких нормально минули вагітність і пологи. “Мікропластик містить у собі речі, які порушують нормальну роботу залоз, що може викликати тривалий вплив на людське здоров’я”, — підсумували вчені.

Концентрація мікропластику в плаценті викликала особливе занепокоєння, як каже Кемпен. Принаймні тканина плаценти росте лише вісім місяців, бо починає формуватися десь за місяць від початку вагітності. “А інші органи нашого тіла накопичують пластик упродовж значно довших періодів часу”, — додає вчений. Це означає, що мікропластик у нашому організмі накопичується дуже швидко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Озеро в Долині смерті Ненажерлива чорна діра