Підступний вулкан Колумбо

Підступний вулкан Колумбо

Цей підводний вулкан приховується під Егейським морем поблизу грецького острова Санторіні. Востаннє він вибухав у 1650 році, спричинивши цунамі заввишки 20 метрів. Коли він знову прокинеться? Про це запитує Анджей Холдис у статті на польському науково-популярному інтернет-порталі Pulsar.

Санторіні, розташований приблизно за 100 км на північ від острова Крит, є залишком вулкана, який вилетів у повітря приблизно 3,5 тис. років тому під час гігантської ерупції. Але поблизу є ще низка потенційно грізних пагорбів. Один із них — Колумбо — розташований за 7 км на північний схід від острова. Нещодавно науковці із Центру дослідження океану ім. Гельмгольца Geomar, що в німецькому Кілі, вивчили його за допомогою сейсмічних методів, що полягали в утворенні вібрацій, які проходили через воду і скелі, відбивалися від каміння і поверталися на поверхню, де їх реєстрували. Так учені створили точну тривимірну мапу морського дна і мілкіших шарів земної кори.

Вони виявили, що кратер Колумбо має діаметр 2,5 км, а його найвища точка розташована всього на 18 м нижче від поверхні води. Дослідників здивувала значна глибина кратера, що перевищує 500 м. Це означає, що остання ерупція мала бути дуже сильною. Раптовий вибух знищив один бік підводної гори, ініціюючи серію зсувів породи. Коли сталася ця експлозія? Історичні документи вказують на 1650 рік.

Мешканці Санторіні оповідали, що за кілька тижнів перед ерупцією море на північному сході від острова спочатку змінило колір, потім закипіло, а тоді із води виринув вулкан, що почав викидатикаміння й пил. Вибух був таким сильним, що його чули й на інших грецьких островах, віддалених навіть на 100 км. У певний момент до Санторіні дійшла хвиля цунамі заввишки 20 м. Тоді загинуло кільканадцять осіб. На думку авторів дослідження, опублікованого в Nature Communications, джерелом цунамі стали післяерупційні зсуви.

Рік тому інша група науковців, серед яких був і польський геофізик Каєтан Храпкевич, встановила, що неглибоко під вулканом, на глибині 2–4 км, розташований резервуар, що поступово наповнюється рідкою магмою. Ця комора може спричинити раптове пробудження Колумбо. Тому, на думку авторів обох досліджень, стежити за кратером потрібно цілодобово. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Майстер оптики захоплює розмахом погляду Хто запалив іскру життя на Землі?