Початок переговорів з Україною та Молдовою щодо вступу в ЄС

Початок переговорів з Україною та Молдовою щодо вступу в ЄС

14 грудня цьогоріч очільник Європейської ради Шарль Мішель оголосив про рішення Євросоюзу розпочати переговори з Україною та Молдовою щодо приєднання до ЄС. Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан покинув зал під час голосування, що дозволило ухвалити рішення й уникнути його вето. Як наслідок, 26 лідерів проголосували за, а один утримався.

В. Орбан, однак, розкритикував це рішення і зазначив, що Угорщина вирішила не брати участі в цьому кроці. Він також завдав клопоту Україні, заблокувавши надання фінансової допомоги від Євросоюзу на суму 50 млрд євро. Тож країнам ЄС доведеться організовувати позачергове засідання або шукати інші механізми скерування коштів Україні, зокрема кожна з них може надати допомогу самостійно — тоді Угорщина вже не зможе нічого заблокувати.

Це було справді історичне рішення для України, і вона до нього довго йшла. Наша країна реалізувала більшість реформ, що їх вимагав ЄС, зокрема: впровадження нового підходу до відбору суддів для Конституційного суду, що передбачає попередню перевірку їхньої доброчесності та професійних якостей, згідно з рекомендаціями Венеційської комісії; продовження судової реформи для формування чесного складу Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; активна боротьба з корупцією, зокрема через призначення керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та директора Національного антикорупційного бюро; зміцнення заходів протидії відмиванню коштів і широка правоохоронна реформа; введення антиолігархічного закону відповідно до рекомендацій Венеційської комісії; ухвалення закону про медіа згідно з аудіовізуальною директивою Євросоюзу; завершення реформи законодавства, спрямованої на захист прав національних меншин, відповідно до рекомендацій Венеційської комісії. Проте доопрацювання потребують ще антикорупційні питання (реформи САП та НАБУ), антиолігархічна й судова реформи.

У межах виконання цих завдань було ухвалено закон про нацменшини, якого так вимагала Угорщина, розповідаючи про утиски угорської нацменшини на Закарпатті. Але навіть після цього прем’єр-міністр Угорщини В. Орбан однаково був проти нашого вступу до ЄС, апелюючи до того, що Україна — корупційна держава, яка може принести війну в Європу. Проте якщо країни ЄС не допомагатимуть Україні й вона не виграє війни, то Росія піде далі й може напасти на Польщу і країни Балтії. Але В. Орбан, імовірно, надто пов’язаний економічними інтересами з російським диктатором В. Путіним, тож танцює під його дудку. Зокрема, він єдиний із європейських лідерів зустрічався з В. Путіним у Китаї під час святкування річниці “Шовкового шляху”. І ніхто не знає, про що лідери тоді домовились. 

Шарль Мішель також повідомив, що Грузії присвоїли статус кандидата на вступ, а переговори з Боснією та Герцеговиною розпочнуться, якщо країна відповідатиме критеріям членства. Ш. Мішель запросив Європейську комісію подати звіт до березня наступного року для ухвалення відповідного рішення.

Що ж тепер чекає на Україну? Найперше відбудеться ухвалення переговорної рамки та початок переговорів про вступ. Під час них Україна буде зобов’язана адаптувати своє законодавство до вимог і стандартів ЄС у межах переговорних розділів. Після закриття всіх переговорних розділів Єврокомісія оцінить готовність України до вступу в ЄС. Відтак Єврорада та Європарламент ухвалять рішення про завершення переговорів, враховуючи результати та оцінку готовності України. Зрештою всі члени ЄС та наша країна підпишуть і ратифікують угоду про вступ України до Євросоюзу.

Триватиме цей процес від двох до п’яти років, залежно від успішності переговорної процедури. Інші країни чекали на вступ різну кількість часу. Найшвидше приєдналися Швеція, Австрія та Фінляндія — за два роки. Литва, Мальта, Словаччина, Латвія, Греція ввійшли до ЄС за чотири роки, приблизно шість років чекали на приєднання Чехія, Польща, Угорщина, Словенія, Кіпр, Естонія. Майже сім років тривав процес приєднання Іспанії, Болгарії, Румунії, Хорватії, Португалії. Будемо сподіватися, що Україна вступить до Євросоюзу не більш як за два-три роки. Головне, що ключове рішення ЄС уже ухвалив і Україна успішно реалізує свою європейську мрію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи змінить світ зустріч Байдена й Сі Цзіньпіна? Результати саміту на Мальті щодо української “формули миру”