Політичні наслідки Давоського форуму

Політичні наслідки Давоського форуму

У середині січня у швейцарському Давосі відбулося чергове засідання Світового економічного форуму, на якому зібралися провідні світові політики, аналітики, експерти та громадські діячі. Вони обговорювали ключові проблеми сьогодення, серед яких кліматичні зміни, наслідки боротьби з COVID-19, енергетичні проблеми, військові конфлікти, зокрема російсько-українська війна, і прогнози економічного зростання у 2023 році. 

Світові експерти здебільшого вважають, що 2023 рік не буде сприятливий для світової економіки. На їхню думку, є велика ймовірність рецесії, яка може бути спричинена високими цінами на енергоносії, що своєю чергою впливає на зростання вартості інших товарів і послуг. Проте однією з головних причин можливої рецесії є нестабільність у світі і непередбачуваність розвитку політичної ситуації, що є наслідком насамперед російсько-української війни. Саме вона спричинила і світову продовольчу кризу, й енергетичні проблеми.

Проте частина економістів вважає, що світова економіка зростатиме, хоча й не дуже великими темпами. Зокрема, наприклад, економіка США вже має тенденції до зростання. Певні проблеми є у європейських країн, оскільки на них суттєво вплинула російсько-українська війна. Крім того, економічні санкції, накладені на Росію, також дещо стримують їхнє економічне зростання. Але європейські країни здебільшого успішно справляються з цими викликами. Так, Німеччина значною мірою вже змогла переорієнтувати економіку й позбутися залежності від російських енергоносіїв.

Увагу в Давосі надали й Китаю, представники якого брали активну участь у роботі форуму. Так, віцепрем’єр КНР Лю Хе у своєму виступі наголосив на тому, що китайська економіка у 2022 році зіткнулася із низкою проблем, як-от боргова криза, локдауни, крах ринку нерухомості, тож її зростання торік було одним із найнижчих. На його думку, 2023 рік буде набагато сприятливішим для її розвитку, будуть зняті ковідні обмеження, що впродовж певного часу гальмували розвиток економіки. Лю Хе сподівається, що в Китай прийдуть іноземні інвестиції. Він також зазначив, що країнаробить усе для того, щоб створити сприятливий бізнес-клімат через “дотримання верховенства права”. Світові експерти позитивно сприйняли активізацію участі Китаю в роботі Давоського форуму, проте критично оцінили виступ віцепрем’єра. Зокрема, вони зазначили, що зняття ковідних обмежень може на деякий час поліпшити економічну ситуацію, але якщо суттєво зросте захворюваність на COVID-19, то це спричинить сповільнення економіки. Щодо залучень інвестицій у китайську економіку, то тут також є проблеми, оскільки західні країни постійно критикують Китай за порушення прав людини, а за останні роки ситуація в цій сфері суттєво не змінилася. Тому слова китайської делегації про те, що їхня країна працює над “дотриманням верховенства права”, не відповідають дійсності.

І, звичайно, однією з ключових проблем, розглянутих на Давоському форумі, була російсько-українська війна. Російську делегацію на саміт не запросили. Це свідоме рішення організаторів, оскільки країна-агресор не може входити до кола провідних держав світу й брати участь в обговоренні проблем, частину з яких сама і створює. 

Увага учасників Давоського форуму була прикута до онлайн-виступу українського президента Володимира Зеленського, який подякував європейським та американським партнерам за надання фінансової й військової підтримки. Проте він наголосив на тому, що нам потрібно ще більше допомоги, зокрема тяжкої зброї, насамперед танків, щоб вигнати рашистів з українських територій. 

Учасники зібрання здебільшого схвально сприйняли виступ українського очільника. Так, президент Польщі Анджей Дуда наголосив на тому, що потрібно посилити військову підтримку України, зокрема надати важке озброєння (танки, важку артилерію тощо), оскільки найближчі місяці будуть кульмінаційними в цій війні. Очільниця Молдови Мая Санду також закликала активізувати підтримку України. Директорка Національної розвідки США Евріл Гейнс акцентувала увагу на тому, що потрібно й надалі підтримувати Україну фінансово та військово у її героїчній боротьбі з російським агресором. А генсек НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що для того, аби досягнути миру в майбутньому, сьогодні країни повинні надати Україні більше зброї.

Отже, на Давоському форумі активно обговорювали ключові світові проблеми, зокрема й російсько-українську війну. Учасники саміту здебільшого підтримали Україну у її боротьбі за суверенітет і територіальну цілісність. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи залишиться Туреччина регіональним лідером у 2023 році? Трибунал для Путіна: правові наслідки