Поведінка Росії в Україні підриває основні принципи ОБСЄ

Поведінка Росії в Україні підриває основні принципи ОБСЄ

Виконувачка обов’язків заступника голови місії США при ОБСЄ Мішель Сайдерс 10 травня на засіданні Постійної ради ОБСЄ у Відні заявила:

“Ми стали свідками ще одного тижня насильства внаслідок агресії Росії в Україні. Спеціальна моніторингова місія (СММ) повідомила про трикратне збільшення вогню з важкого озброєння, зокрема й використання небезпечних ракетних систем. Це посилення вогню підкреслює нестабільність у зоні конфлікту та критичну потребу в тривалому припиненні вогню.

Донецька фільтраційна станція та інша критично важлива інфраструктура залишаються дуже вразливими. Необхідно, щоб усі сили повністю поважали гарантії безпеки Мінських угод. Ми вітаємо зобов’язання СММ гарантувати доступ працівникам компанії “Води Донбасу” до об’єктів, які постачають питну воду для понад 300 000 людей.

Україна висловила свою підтримку приїзду міжнародних експертів з екології під егідою Тристоронньої контактної групи. Ми закликаємо Росію зробити те саме. З десятками, якщо не сотнями, тисячами людей вздовж лінії контакту, немає часу для політичних ігор. Ми вітаємо СММ та Тристоронню контактну групу з успіхом у вирішенні проблеми мобільного покриття 4 травня, відновленні обслуговування для 70% мешканців районів, підконтрольних Росії.

СММ бачила багато важкої зброї в районах, де це заборонено Мінськими угодами. У квітні СММ зафіксувала вдвічі більше збройних порушень у районах, які контролює Москва. В минулі тижні заборонена зброя на тих територіях була винятком. Подумайте, скільки зброї знайшла б СММ, якби минулого тижня війська Росії її не обмежували 26 разів? Це у понад 13 разів перевищує кількість обмежень, встановлених урядовими силами. У місті Кремінець, розташованому на лінії контакту, підконтрольні Кремлю війська заборонили доступ СММ 27 разів цього року. Цікаво, що вони приховують.

Росія та сили, які вона озброює й тренує, разом з якими бореться, продовжують піддавати небезпеці життя невинних цивільних осіб. Упродовж останніх двох тижнів СММ документально зареєструвала важке озброєння в трьох громадах, розташованих поблизу лінії контакту під контролем сил на чолі з Росією. Розміщення важкого озброєння біля будинків, шкіл та лікарень ставить під загрозу цивільне населення. Зрозуміло, що всі сили повинні проявляти стриманість і гарантувати, що вони не будуть здійснювати жодних заходів, що призводять до ризиків для цивільних осіб. Тому Сполучені Штати закликають негайно усунути заборонене озброєння відповідно до Мінських угод. Це нагальна потреба, якщо врахувати, що приблизно 100 000 дітей відвідують школу біля лінії контакту. Й ЮНІСЕФ, і СММ повідомляли, що діти змушені регулярно ховатись у сховища або падати на землю, щоб знайти укриття. Жодна дитина не повинна стикатися з цими щоденними жахами, але Москва не проявляє жодної політичної волі, щоб покінчити з кровопролиттям.

Росія може стверджувати, що вона піклується про добробут людей, які живуть на Донбасі. Але саме Кремль за посередництвом своїх прибічників наклав жорсткі обмеження на організації, що надають допомогу на окупованих територіях. Тривала російська практика надсилання “гуманітарних” конвоїв без надання дозволу перевіряти їхній вантаж є прямим порушенням територіальної цілісності України. Мінські угоди є зрозумілими: гуманітарну допомогу потрібно надавати через міжнародно визнаний механізм, а Росія повинна відвести свої збройні формування.

Атаки та інші перешкоди, пов’язані з безпілотним літальним апаратом СММ, також порушують Мінські угоди й мандат, який ми всі схвалили для СММ. Безпілотники СММ забезпечують прозорість і передбачуваність у зоні безпеки.

Росія не демонструє жодних ознак припинення своєї кампанії залякування етнічних татар та українських активістів у Криму. Ігоря Мовенка було засуджено до двох років позбавлення волі за підробленими звинуваченнями в “екстремізмі” лише через твердження в соціальних мережах, що Крим є частиною України. І навпаки, не було пред’явлено жодних звинувачень проти людини, яка напала на Мовенка просто за демонстрацію символів України на своєму мотоциклі. Справа Мовенка свідчить про нездатність Росії забезпечити свободу слова та відповідну правову процедуру.

Поведінка Росії в Україні підриває основні принципи та зобов’язання ОБСЄ, а також нашу спільну безпеку. Дозвольте мені ще раз підтвердити, що Сполучені Штати повністю підтримують суверенітет, незалежність та територіальну цілісність України у межах її міжнародно визнаних кордонів. Ми не визнаємо і ніколи не визнаємо зумисну анексію Криму Росією. Кримські санкції щодо Москви залишатимуться в силі, поки Росія не поверне повний контроль над півостровом Україні. Ми приєднуємось до наших європейських та інших партнерів і повторюємо, що наші санкції проти Кремля через його агресію на Донбасі залишатимуться доти, доки Росія повністю не виконає свої зобов’язання за Мінськими угодами”.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ