Результати саміту лідерів ЄС у Брюсселі

Результати саміту лідерів ЄС у Брюсселі

21–22 березня цьогоріч у Брюсселі відбувався саміт лідерів країн ЄС, учасники якого обговорювали ключові завдання європейської політики на нинішньому етапі. Основним питанням зустрічі було продовження фінансової, військової й гуманітарної допомоги Україні. Усі країни ЄС, навіть Угорщина, погодили передання Києву дивідендів від заморожених російських активів на суму 3 млрд євро на рік для закупівлі озброєння. Раніше деякі держави, як-от Угорщина та Австрія, намагалися заблокувати цей процес, апелюючи до того, що за попередніми домовленостями гроші мали піти на відбудову зруйнованої української інфраструктури. Але потім усі сторони погодилися, що сьогодні Україні важливіше отримати кошти на сучасне озброєння, щоб вигнати агресора з тимчасово окупованих територій, інакше відбудова буде просто не на часі.

На початку саміту виступив президент України Володимир Зеленський. Він подякував європейським союзникам за надану військову допомогу, яка зміцнює обороноздатність ЗСУ. Проте зазначив, що Україна зазнає сьогодні потужних ракетних ударів із боку Росії по об’єктах критичної інфраструктури та цивільних будинках, тому їй потрібні сучасні системи ППО, а також ракети великої дальності, щоб знищувати російські військові об’єкти в Криму.

Український очільник висловив вдячність ЄС за рішення відкрити в Києві Офіс оборонних інновацій та закликав інвестувати в українську оборонну галузь, зокрема в розвиток виробництва дронів. Володимир Зеленський також закликав дотримуватися режиму безмитної торгівлі між ЄС й Україною, підкресливши, що економічна сфера є для нашої країни такою ж важливою, як і військовий фронт. Крім того, президент наголосив на необхідності прискорити процес євроінтеграції України, зокрема ухвалити переговорну рамку щодо вступу країни до ЄС.

На саміті виступив також верховний представник Євросоюзу Жозеп Боррель. Він зазначив, що країни ЄС постійно допомагають Україні, зокрема від початку російської агресії надали їй військової допомоги на суму 31 млрд євро. Нещодавно Європейський фонд миру також вирішив виділити 5 млрд євро на закупівлю озброєння для нашої країни. Крім того, на 2024 рік заплановано 20 млрд євро для допомоги Україні, хоча, на думку Борреля, будуть і додаткові фінансові транші від деяких країн Євросоюзу.

Так, ще один військовий пакет на 20 млн євро нам надала Естонія. Прем’єр-міністерка країни Кая Каллас зазначила, що якщо кожна держава ЄС зможе виділити ще хоча б 0,25 % свого ВВП на нашу підтримку, то це суттєво посилить боєздатність України й дозволить їй швидше перемогти Росію.

На зустрічі підтвердилася інформація про реалізацію чеської ініціативи щодо виділення 800 тис. боєприпасів для України, яку підтримала низка країн ЄС. Вони надійдуть найближчими місяцями. Обговорювалися й інші варіанти постачання Україні сучасних боєприпасів.

Держави ЄС говорили також про важливість зміцнення своєї обороноздатності й посилення свого військово-промислового комплексу на тлі загрози з Росії. За даними німецької розвідки, агресор може напасти на ЄС у найближчі роки, якщо його не зупинять в Україні. Тому Ж. Боррель наголосив на тому, що сьогодні дуже важливо допомагати Україні, оскільки це питання не тільки української незалежності, а і європейської та загалом світової системи безпеки. Тож лідери обговорили програму посилення європейської оборонної індустрії, яка націлена на збільшення виробництва озброєння та амуніції. Участь у цій програмі може взяти й Україна. Щоб прискорити цей процес, планують спростити доступ виробників до кредитів.

Рада Європейського Союзу також схвалила продовження лібералізації торговельного режиму з Україною. Ця ініціатива передбачає призупинення дії імпортних мит і квот на український експорт до країн ЄС до 5 червня 2025 року.

Учасники саміту зустрілися із Генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррешем. Однією з тем розмови була робота українського “зернового коридору” в Чорному морі та постачання зерна з країн пострадянського простору. Деякі учасники закликали заборонити імпорт зерна з Росії до ЄС, оскільки це насичує європейський ринок і знижує ціни на зерно. А це призводить до зменшення прибутків фермерів, які протестують на українських кордонах, наголошуючи на забороні постачання зерна з України та Росії.

Отже, учасники саміту лідерів ЄС у Брюсселі підтвердили, що й надалі підтримуватимуть Україну в боротьбі з російським агресором, і домовилися про посилення обороноздатності європейських країн та розвиток військово-промислового комплексу ЄС.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Про що домовилися Зеленський та Ердоган? Наслідки Паризького безпекового саміту для України