Результати візиту Блінкена в Китай

Результати візиту Блінкена в Китай

Наприкінці червня держсекретар США Ентоні Блінкен із робочим візитом відвідав Китай, де зустрівся з лідером країни Сі Цзіньпінем, міністром закордонних справ КНР Цінь Ганом та іншими китайськими високопосадовцями. Сторони обговорили питання китайсько-американської співпраці, стабільності в Тихоокеанському регіоні, продовольчі, енергетичні, безпекові проблеми. Зокрема, у розмові із Сі Цзіньпінем Блінкен наголосив на тому, що останніми роками відносини між США та Китаєм стали прохолоднішими й це негативно впливає на досягнення безпеки й стабільності у світі. Очільник КНР відповів, що його країна також прагне стабільності у відносинах з іншими державами, зокрема з Америкою, але вимагає поваги до її національних інтересів. 

Головною причиною охолодження відносин між країнами є Тайвань. Ця територія має великий економічний потенціал, особливо у сфері новітніх технологій. Там виробляється понад 60 % світових напівпровідників і близько 90 % чипів останнього покоління, які експортуються в більшість країн.Китай вважає його власною територією і прагне повернути під свою юрисдикцію, зазначаючи, що може використати для цього й воєнні методи. США формально не визнають Тайвань незалежною державою, але мають із ним двосторонній договір про військову допомогу, тож постійно економічно й військово підтримують. Тож якщо КНР нападе на Тайвань, то Штати повинні будуть прийти йому на допомогу. Це може перерости в Третю світову. Китай навряд чи наважиться на це найближчим часом, зважаючи на невдалу спробу РФ захопити Україну. Але в перспективі це цілком імовірно. Окрім того, у Стратегії розвитку КНР зазначено, що Китай хоче до 2030 року зробити свою армію наймогутнішою у світі й вивести економіку на перше місце. США, звичайно, такі плани не подобаються, тож вони блокують надходження багатьох новітніх технологій до Китаю. Посилюється також і економічна війна, у якій сторони накладають мито на експортні товари ворожої країни. Проте таке протистояння посилює напругу у світі.

Тож Ентоні Блінкен закликав китайських колег не прагнути до конфронтації, а вирішувати деякі складні ситуації через перемовини, що буде вигідно обом сторонам. Він зазначив, що канали комунікації потрібно тримати відкритими. Блінкен також заявив, що варто зберігати статус-кво Тайваню і не посилювати напруження. Зокрема, Штати й надалі дотримуватимуться політики “одного Китаю”, а КНР не буде здійснювати провокації щодо Тайваню. 

Сторони обговорили також питання України. Е. Блінкен підтвердив, що загалом він підтримує китайські мирні ініціативи, й укотре закликав китайських політиків сприяти врегулюванню російсько-української війни. Він також наголосив на тому, що потрібно продовжувати “зернові угоди”, оскільки це питання виживання деяких країн Азії та Африки. У відповідь на це китайський очільник підтвердив, що він виступає за мир у Європі й що  Китай не роздмухуватиме цей конфлікт і не постачатиме зброю Росії. Водночас Сі Цзіньпін не засудив російської агресії, оскільки Китай вважає Росію своїм геополітичним союзником у боротьбі із Заходом. Саме тому остаточний програш РФ йому не вигідний, хоча певне її послаблення дає змогу використовувати російські ресурси з найбільшою користю для КНР.

Загалом візит Е. Блінкена до Китаю був ефективним. Не можна сказати, що сторони розв’язали багато проблем, але вони погодили готовність до діалогу, визнали свою відповідальність за глобальний мир і стабільність та підтвердили взаємну повагу. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи можна реалізувати “мирний план” африканських країн? Хто буде наступним президентом Туреччини?