Штучний інтелект: практика і перспективи

Штучний інтелект: практика і перспективи
На цьогорічному саміті G20 в Осаці лідери країн “Великої двадцятки” вперше домовилися про засади поводження зі штучним інтелектом (ШІ). У правилах, погоджених на зустрічі міністрів економіки держав G20 в японському місті Цукуба, зокрема, йдеться, що розробники та користувачі технологій ШІ “повинні поважати основні юридичні принципи, права людини і демократичні цінності”. Для підвищення довіри до технологій штучного розуму і повної реалізації її потенціалу необхідно, щоб у центрі використання штучного інтелекту стояла людина. Інший принцип декларує, що системи ШІ мають бути “стійкі, захищені і надійні” впродовж усього періоду їх використання і не повинні створювати “жодних неприйнятних ризиків”.

До слова, Україна не є членом ОЕСР. На сьогодні співробітництво між Києвом та ОЕСР здійснюється відповідно до Меморандуму, укладеному у 2014 році, а тому й про місце України у цьому процесі складно говорити.

Якщо дотримуватися прийнятих у Цукубі принципів, то цілком реальним може бути сценарій розвитку цивілізації, про який говорить Мітіо Каку – американський науковець у галузі теоретичної фізики та екології, професор, автор книг та науково-популярних статей, зокрема “Фізика неможливого” (2008), “Фізика майбутнього” (2011), “Майбутнє розуму” (2014). Сценарій науковця полягає у практичному застосуванні теоретичних моделей штучного розуму, зокрема у медицині.

На думку М. Каку, уже сьогодні хірурги здатні використовувати інтернет в “розумних окулярах” для проведення операцій, завантажувати в них рентгенівські знімки, МРТ, історію хвороби пацієнтів. Окрім того, лікарі зможуть фактично “спілкуватися з інтернетом”. Прикладом того, як це буде працювати, є програма Robodoc, що здатна отримати всю необхідну інформацію з інтернету і поставити діагноз, дати точну медичну пораду. Вона полегшить життя не лише лікарям, а й пацієнтам, які витрачають багато часу на те, щоб здати аналізи, отримати консультацію лікаря і дізнатися результати. У майбутньому все це не знадобиться, адже люди зможуть обговорювати питання свого здоров’я з розумними годинниками чи окулярами, і це буде майже безкоштовно.

М. Каку також стверджує, що у майбутньому цифровізація змінить медицину: “Сьогодні ми можемо закласти всередину таблетки чіп, камеру і магніт. Магніт проведе цю таблетку вашим шлунком і кишківником, а камера зніматиме. Завдяки цьому робот зможе зробити вам операцію”.

“У майбутньому комп’ютери будуть вбудовані в ваше тіло і робитимуть аналіз крові в режимі реального часу. У вашому тілі прямо зараз може розвиватися рак, але протягом 10 або 20 років ви можете про це не знати. Щоб з’явилася пухлина, потрібні 10 тисяч ракових клітин. Але тепер ви можете знайти в крові одну ракову клітину з мільярда. Ця технологія буде комерційно доступна вже в цьому році [2018 – прим. авт.]. Її називають рідкою біопсією. У майбутньому ви зможете просто сходити в туалет, і розумний унітаз знайде в ваших виділеннях ракові клітини за багато років до того, як у вас сформується пухлина. Завдяки цьому слово “пухлина” може зникнути з нашої мови”, – говорить М. Каку.

Отже, речі, які донедавна були фантастикою, переходять межу віртуальності і стають нашими помічниками, а згодом, на що сподівається Мітіо Каку, зроблять нас безсмертними. Науковець стверджує, що “в майбутньому ми також зможемо використовувати генетику, щоб оцифрувати людське тіло. В одному з університетів створили недавно вухо з біологічно розчинного пластика. Був здійснений посів клітин, з яких виростили вухо. Пластик розчинився і з’явилося вухо, зроблене з власної тканини людини. Це важливо, тому що організм не буде відторгати те, що зроблено з його власних клітин. Дуже скоро ми зможемо замінювати шкіру, кістки, хрящі, носи, вуха, кровоносні судини, сечові міхури, трахеї, а трохи пізніше – складніші органи”.

Такі революційні зміни у медичній сфері спровокують ланцюгову реакцію в суміжних галузях, насамперед – в освіті, інфраструктурі, юриспруденції, комунікаціях тощо. Безумовно, усе це вплине на зайнятість і ринок праці: деякі професії зникнуть, зайвими стануть посередники, роботи замінять фахівців, які здійснюють часто повторювані дії. Брокерам, бухгалтерам, касирам доведеться шукати інше заняття.

Це означає, що у майбутньому люди будуть або виконувати низько кваліфіковану роботу, яка не під силу штучному інтелекту, або працюватимуть там, де потрібно використовувати інтелектуальний капітал.

 

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ