Слизові пастки міксопланктону

Слизові пастки міксопланктону

Особливі океанські організми, звані міксопланктоном, здатні черпати енергію для життя за посередництвом фотосинтезу, а також пожираючи інші мікроорганізми. Нові дослідження, описані в Nature Communications, вказують на те, що один з таких різновидів Prorocentrum cfbalticum розробив нетипову, оригінальну мисливську технологію, котра до того ж спричиняється до обігу вуглецю в природі – мандрівки цього елемента між землею, атмосферою та океанами. Про це пише С’юзен Косьєр у часописі Scientific American.

Головна авторка досліджень Мікаела Ларссон, морська біолог з Технологічного університету у Сіднеї, та її співробітники, спостерігаючи за міксопланктоном у лабораторії, зауважили, що ці маленькі живі організми оберталися і здійснювала розвороти підчас виділення слизу. Науковці відкрили, що ці організми, котрі упродовж дня запускають фотосинтез, вночі продукують слиз, котрим себе оточують, утворюючи «мукосферу», до якої заманюють інші мікроорганізми за допомогою хімічних сигналів. Потім міксопланктон пожирає своїх жертв, після чого позбувається слизової оболонки, котра опадає на дно моря разом з багатими на вуглець останками.

«Дослідження показують, що наше знання на тему обігу вуглецю в океанах потрібно оновити та доповнити за рахунок невідомої раніше поведінки мікроорганізмів» – говорить Ларссон. Віднайдення ДНК видів Prorocentrum cfBalticum в багатьох базах даних морських організмів вказує на те, що є наявним скрізь в океанах і можуть відігравати важливу роль у глобальному обігові вуглецю. Автори оцінюють, що цей планктон здатен щорічно секвеструвати 0,15 Gt вуглецю – це приблизно 0,5% від того, що людство емітує кожного року в атмосферу.

«З цього ми бачимо, наскільки мало нам відомо про океанічні організми, котрі сумісно продукують близько половини кисню, що знаходиться у атмосфері Землі, і відіграють перші ролі у планетарних біогеохімічних циклах» – коментує Адіті Мітра, котра в Кардіффському університеті займається моделюванням морських систем і не була учасницею досліджень.

Після публікації цих даних, науковці розпочали спостереження ще й за іншими видами міксопланктону, відкриваючи, що ті теж утворюють «мукосферу». Досліджують також, як поведінка мікроорганізмів може відрізнятися у залежності від умов, які панують в морі. «Ми тільки починаємо пізнавати ці мікроорганізми і аналізувати їхнє значення для біогеохімічних циклів у океанах».   

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Перспективи нових досліджень Дієта динозаврів і еволюція