ТЕХНІКА ЯК МАГІЯ

ТЕХНІКА ЯК МАГІЯ
Прилади, які нас дивують, здаються чарівними, – пише Девід Поге у колонці для журналу “Scientific American”.

“Людей завжди вабила ідея магії. Думка про те, що рухаючи носом, промовляючи особливі слова чи махаючи в певний спосіб руками, можна силою волі щось зробити. Ми витратили мільярди доларів на можливість побачити як могла б виглядати справжня магія – на фільми про Гаррі Поттера, про супергероїв або ж на подібні телевізійні програми, як от “Я одружився з чарівницею”.

Якщо керуватись таким підходом, то очевидно, що як тільки хтось запропонує справжню магічну силу – на неї буде попит. Це й відбувається із ужитковою електронікою. Пам’ятаєте найвідоміший вислів, сказаний Артуром Кларком? “Достатньо розвинута техніка не відрізняється від магії”. Від себе додам: “Достатньо магічний пристрій буде на ринку мегасенсацією”.

Все невидиме і безпровідне, речі, якими управляємо долонями чи голосом, усе, чим можна керувати на несподівано великій відстані, – це хіт, оскільки дуже нагадує магію. Зараз з віддалі в тисячу кілометрів можна змінити показники домашнього термостату, проїхатись автомобілем, що сам собою керує, запустити на екрані телевізора програму лише назвавши її, або набирати текст на телефоні, диктуючи його. Справжня магія!

Упродовж десятиліть ми вважали, що пристрої потрібно проектувати за принципом, аби вони були “простішими в обслуговуванні” і “приязнішими для споживача”. Й такі цілі, без сумніву, гідні похвали. Частина найбільших досягнень техніки за останні 30 років – мініатюризація, безпровідність, сенсорні екрани, штучний розум, роботехніка – віддзеркалення саме цієї тенденції.

Але цього недостатньо, аби відчути магію. Справжня магія техніки – простота поєднана із захопленням! Найбільш захопливі прояви техніки, які вже міцно увійшли в наше життя – навігація, яка підказує коли слід повернути, відповідаючи на запитання Amazon Echo, або ж оплата одним помахом телефону біля продукту… й вони нас невпинно дивують.

Відчуття захоплення – дуже важливий елемент. Власне у ньому полягає відмінність між магією і звичайною зручністю. Можна сказати прислузі: “Джівс, позачиняй всі двері,” – що теж цілком зручно. Та коли кажеш те ж до Alexy (програма Alexу – ред.) й за мить чуєш клацання замків – це вже дещо інше, до зручності додається магія.

Творення магії вимагає чимало додаткових зусиль: аби щось не здавалося технічно складним, проектанти повинні частину техніки приховати. Я можу сперечатися про те, що запорука значного успіху фірми Apple частково у тому, що вона першою стала одним з основних постачальників магії. Ніколи не забуду момент, коли я вперше створив малюнок за допомогою мишки, на першому “Маку” (MACкомпютер, виробництва компанії Apple,ред.). Тоді я використовував програму MaсPaint, картинка була чорно-білою, а екран мав роздільність 512х342 пікселі… – та мені аж дух перехопило!

Apple часто запізнювався зі своїми розробками, у порівнянні з конкурентами. Інші фірми продавали планшети задовго до появи на ринок iPad. Кишенькові музичні програвачі можна було придбати за декілька років до дебюту iPod. Та й телефони з сенсорними екранами продавались задовго до того, як Стів Джобс вигадав концепцію iPhone.

Чому ж світ не збожеволів з появою тих перших пристроїв? Ви мабуть здогадуєтеся, що я скажу: вони не були магічними!

Перші планшети були товстими, незручними і перенасичені кнопками – технічну складову не надто добре приховали. Перші програвачі МР3 нераз не працювали, а не існує нічого, більш руйнівного щодо відчуття магії, як необхідність вирішення проблем. Телефони з сенсорними екранами не були магічними, поки не з’явилась функція багатоконтактності (moultitouch, – ред.), реалізована у iPhone. Саме це нас і підкупило, коли ми вперше збільшували фото, розсуваючи два пальці, які одночасно торкалися екрану пристрою. Ми хотіли мати це чудо!

На щастя, сьогодні магія присутня скрізь і одночасно задовільняє як нашу потребу у зручності, так і відчуття захвату. Магія – це безпровідна зарядка і розширена реальність; голосове управління розумним будинком і мобільний застосунок Fitbit, котрий якимось дивом знає яким спортом саме ви займалися упродовж години; можливість замовити автомобіль з водієм одним дотиком пальця до екрану телефону; програма, здатна розпізнати на фото обличчя наших знайомих…

Тож, дякуємо вам, інженери та проектанти з усього світу, за те, що ви взялися за роль чарівників! Завдяки вам ми можемо купити магію”.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ