Теорія розуму — це рідкісний дар

Теорія розуму — це рідкісний дар

Розуміння переконань, прагнень і вподобань інших у науковій літературі визначається як “теорія розуму”. Роками триває дискусія, чи таку здатність мають лише люди. У дітей вона формується приблизно в 3 роки й розвивається з віком. А у тварин? Різні експерименти вказують на те, що теорія розуму є, зокрема, у наших найближчих мавпячих родичів, а також у деяких видів птахів (наприклад, у круків) — пише Марцін Роткевич на польському науково-популярному інтернет-порталі Pulsar.

Цікава ідея експерименту виникла в міжнародної групи вчених. Вони вирішили дослідити теорію розуму в контексті харчових уподобань. Провели тести за участю 71 дитини із Намібії, Німеччини й Самоа (віком від 5 до 11 років) та 25 мавп: шимпанзе звичайних, бонобо (шимпанзе карликових), горил і орангутангів.

Дітей і тварин поставили в пари з дорослою “людиною-суперником”. Потім мавпи й малюки під час тренінгу пізнавали її вподобання, які стосувалися їжі. Вони були або однакові, або ж рішуче відрізнялися. У наступній фазі дослідження учасники могли вказати на одну з трьох нагород у вигляді смаколиків, схованих під прозорою склянкою (які полюбилися найбільше чи найменше). Тоді виявилось, що діти ухвалювали своє рішення залежно від уподобань “суперника”, щоб підвищити шанси отримати нагороду й уникнути ситуації, у якій би обидві сторони вказали на той самий смаколик. Тимчасом мавпи завжди вибирали свою улюблену перекуску, незалежно від уподобань людського “суперника”.

На думку авторів дослідження, отримані результати виразно вказують на те, що здатність розуміти, що інші можуть мати відмінні чи схожі вподобання щодо їжі, а також враховувати це при ухваленні рішення є поширеною рисою серед людей, незалежно від їхньої культури. Це також є унікальною характеристикою нашого виду. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


В порожнечі може приховуватись нова фізика Масових вимирань було шість, а не п’ять