Вегетаріанці мимоволі?

Вегетаріанці мимоволі?

Дослідження, оприлюднене на початку жовтня у часописі PLOS One, відкриває, що відмова від споживання мʼяса, імовірно, не є лише справою волі. Інакше кажучи, вчені виявили існування трьох генів, від яких залежить, наскільки успішно хтось може пристосовуватись до вегетаріанського способу життя – пише Daily Mail.  

«Ми довели, що генетика грає важливу роль у вегетаріанстві і що деякі люди генетично більш схильні до вегетаріанського харчування, ніж інші» – говорить автор дослідження, професор медичного факультету Набіл Ясін. 

Попри релігійні й культурні звичаї, стан здоровʼя, моральні й екологічні мотиви теж зараховуються до чинників, котрі мотивують людей обмежити чи й повністю припинити споживання мʼяса, але не всі в цьому є однаково успішними. «Значна частина вегетаріанців, даючи відповіді на анкету, заявили, що іноді споживають мʼясні вироби. Це показує, що багато людей, котрі хотіли б стати вегетаріанцями, не можуть залишатися послідовними. Наші дані вказують на те, що генетика тут є принаймні частиною причин» – пояснює Ясін.

Праця не доводить, хто є чи хто не є схильним до вегетаріанства, але вчені надіються, що наступні дослідження дадуть відповідь і на це питання. «Праця демонструє заплутаний звʼязок поміж нашими генами і харчовим вибором, імовірно, в майбутньому ми матимемо персоналізовані харчові рекомендації, базовані на генетичних схильностях» – каже Хосе Ордовас, професор нутріціоністики й генетики Массачусетського університету.

Дослідники використовували дані з UK Biobank – великої біомедичної бази даних й джерела, котре проводить довготривалі спостереження за людьми. Більше ніж 5000 строгих вегетаріанців, що їх визначають як людей, котрі не їли тваринного мʼяса минулого року, порівняли з більш ніж 30000 осіб з контрольованої групи, котрі попереднього року мʼясо їли.  

Було ідентифіковано три гена, тісно повʼязаних з вегетаріанством, і ще 31, які з ним повʼязані потенційно. Генетичний аналіз відкрив, що існує імовірність, що вегетаріанці мають відмінні варіанти тих генів від осіб, котрі їдять мʼясо. Можливо, що причина лежить у тому, як різні люди переробляють ліпіди, тобто жири. Рослини і мʼясо відрізняються складом своїх ліпідів, тому можливо, що деякі люди потребують ліпідів, котрі пропонує мʼясо. «Ми віримо, що це могло б мати звʼязок із генетичними відмінностями в метаболізмі ліпідів і їхнім впливом на мозок, але потрібні додаткові дослідження, щоб довести цю гіпотезу» – каже Ясін.  

Та все ж дослідження має свої обмеження. А саме, всі піддослідні аналізу були білими особами, тож взірець залишився гомогенним для того, щоб уникнути оманливої культурної практики у результатах. Це також зупиняє застосування даних до всієї популяції, та не зважаючи на те, що це дослідження може не принести кінцевої відповіді – воно є важливим для подальших досліджень, як каже Ордовас. «Ця праця проливає світло на відносно невивчену сферу – звʼязок генетики з харчовими преференціями. Повʼязаність генетичних варіантів з суворим вегетаріанством вказує на те, що існує біологічна основа для цього вибору харчування, не повʼязана з культурними, етичними чи екологічними причинами» – підсумував науковець. 

Facebook
Twitter
Messenger

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


У стабільній державі насильства менше Золото і платина — неочікувані дари від планетезималей