Вуглець на сателіті Юпітера

Вуглець на сателіті Юпітера

Вчені за допомогою космічного телескопа Джеймс Вебб викрили, що велетенський підземний океан Юпітерового сателіта – Європи, містить вуглець, головну складову життя на Землі. 

«Це велика справа і я дуже через це схвильований. Ми ще не знаємо, чи є життя в океані Європи. Але це нове відкриття є ще одним вказівником, що океан на Європі міг би бути придатним для життя. Те середовище виглядає принадливим з перспективи астробіології» – сказав для британського видавництва Guardian д-р Крістофер Ґляйн, геохімік із техаського Southwest Research Institute і один з авторів праці, опублікованої в часописі Science.

Європа є одним із 80-95 супутників Юпітера. Його відкрив у 1610 році, як і Іо, Ганімед та Калісто, Галілео Галілей (1564-1642) – батько сучасної науки. Європа віддалена від Землі 627 мільйонів кілометрів і давно інтригує вчених як потенційний кандидат на відкриття позаземного життя. Складається з льодяних скель, але науковці вважають, що потенційне життя могло б розвинутись у Європиному океані, глибина якого становить від 64 до 160 кілометра.  

Попередні дослідження відкрили наявність сухого льоду, тобто діоксиду вуглецю в твердому стані, на поверхні Європи. Але не було зрозуміло, чи діоксид вуглецю викинув підземний океан чи він на поверхні цього сателіта Юпітера опинився внаслідок удару метеорита. Аналіз даних з космічного телескопу Джеймс Вебб (JWST) показав, що діоксид вуглецю на поверхні Європи виник з солоного океану, котрий знаходяться під льодяною поверхнею супутника. До такого висновку дійшли, не залежно одна від одної, дві групи вчених.

«Тепер нам здається, що маємо докази того, що вуглець, який ми бачимо на поверхні Європи, походить з океану. Це не тривіальна справа. Вуглець є біологічно важливим елементом» – прокоментувала для National Public Radio (NPR) д-р Саманта Трамбо із Корнельського університету, головна авторка іншого дослідження, опублікованого на Science.

Найбільшу концентрацію діоксиду вуглецю знайшли у регіоні під назвою Tara Regio, регіон якого є «хаотичним», повним ям, тріщин і пагорбів. І хоч JWST провів лише одне дослідження Європи, є плани на ще три спостереження. У квітні цього року Європейська космічна агенція (ESA) запустила місію JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer), метою якої є вивчення Юпітера та трьох його вкритих льодом сателітів – Ганімед, Калісто і Європа. 

Космічне судно повинне вийти на орбіту коло Юпітера в 2031 році, тоді як перший обліт навколо Європи відбудеться у липні 2032 року. Потім NASA планує у жовтні 2024 року запустити місію Europa Clipper, котра дістанеться до того сателіта у 2030 році. Космічний апарат здійснить майже 50 прольотів над Європою на віддалі коло 25 кілометрів від її поверхні.  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Вогняні мурашки атакують Європу Що ударилось в Юпітера?