Яка ж висота Евересту?

Яка ж висота Евересту?
Альпіністи, як тільки доберуться на верх Евересту, переважно позують для селфі, встромляють національний прапор чи просто споглядають велич Гімалаїв під собою, але дослідник Кхім Лал Гаутам, що працює для непальського уряду, не мав для цього часу – пише інформагенція Hina.

Він і його команда взялися до роботи ще до того, як у травні минулого року потрапили на вершину. Вони встановили навігаційне обладнання, замінили батареї й збирали дані для того, щоб виміряти висоту найвищої у світі гори, хоч і довелось робити це в умовах розрідженого повітря і температури -43°C. Це процес, при якому Гаутам залишився без пальця на нозі через обмороження, а його колега Рабін Каркі ледве уникнув смерті, коли залишився без додаткового кисню за якихось 200 метрів до вершини.

“Коли ми дісталися вершини, там не було нікого. Але принаймні сто таких піднялося і спустилося, поки ми працювали”, – розповідає Гаутам. Місія є важливою тому, що Непал вперше в історії зможе офіційно проголосити висоту Евересту.

Вісім тисяч вісімсот і скільки ще?

Так Непал, батьківщина Евересту, врешті-решт вирішить багаторічну суперечку про точну висоту гори. “Ми свою частину праці завершили і тепер чекаємо, щоб Китай завершив свою. Обидві країни невдовзі зможуть узгодити дані”, – сказав непальський урядовець Пракаш Йоші.

Китай своїх дослідників відправив на вершину у травні цього року. Це означає, що через пандемію це буде єдина експедиція на Еверест у 2020 році.

Команда Гаутама виміряла висоту скелі Евересту і висоту снігу, використовуючи глобальну навігаційну супутникову систему (GNSS), радари для зйомок під поверхнею, сканери, антени та інше обладнання, яке принесли зі собою. Це вперше дослідники вимірювали висоту вершини з самого піку, бо досі це робили традиційними тригонометричними методами.

І хоч Непал зараз визнає висоту у 8848 метрів, що відповідає індійським дослідженням із 50-х років минулого століття і довго була загально визнаним показником, то все ж реальна висота в останні десятиліття викликає суперечки у міжнародній спільноті, бо хоч її дев’ять разів вимірювали різні уряди та організації, то результати коливаються від 8844 до 8872 метрів.

Для Непалу ця експедиція є ще й питанням національної гордості, оскільки досі ця держава спиралася на вимірювання іноземних фахівців.

Висота Евересту могла змінитися через поступові тектонічні переміни, оскільки Індійська плита притискає Євроазійську, як твердять фахівці. Крім того, сніг, що прикриває верх гори, міг зменшитись через глобальне потепління, хоч насправді є дуже мало досліджень про те, яким чином кліматичні зміни впливають на вершини, вищі від 8000 метрів.  

Непал спочатку намагався виміряти вершину самостійно, але коли китайський лідер Сі Цзіньпін минулого року відвідав Катманду, то дві держави домовились зробити це спільно. Гаутам (36) мусів переконувати свою родину, щоб йому дозволили приєднатися до експедиції, оскільки ризик був дуже великим.

Він був певен, що зможе, оскільки у 2011-му уже подолав Еверест як перший непальський державний службовець, якому це вдалося. Його країна зараз хвалиться тим, що він єдиний науковець, який на вершині побував двічі.

Гаутам відмовляється приписувати собі заслугу за всю цю працю і каже: “Лео Мессі не став би тим, ким він є, без доброї команди поруч. Те саме стосується і мене”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Точка неповернення у кліматичних змінах Відеоігри можуть бути корисними для ментального здоров’я?