Здобич Apollo
Місячне каміння, привезене на Землю астронавтами з програми Apollo, ґрунтовно змінили наше знання не лише про Місяць, але й про всю Сонячну Систему. Бажання отримати більшу його кількість є одним з головних приводів, щоб ми повернулися на Місяць – пише Еріка Джейвін у журналі Scientific American.

Місії Apollo глорифікували передусім за те, що людська нога ступила на Місяць, але їхній найважливіший внесок в науку представлений у колекції скельного каміння, яке астронавти привезли з собою. Назвати ті 382 кг каміння і реголіту (грубий шар дрібних скельних уламків і пилу, що вкриває поверхню Місяця, та інших скелястих глобусів) безцінним скарбом – це ще мало сказати. Дослідження тих взірців в земних лабораторіях спричинилося до виникнення сучасної планетології і дало нам базове розуміння геологічних процесів, що відбуваються на всіх планетарних тілах.

Я народилася надто пізно, щоб безпосередньо слідкувати за польотами Apollo 11, але моє життя і наукова кар’єра планетолога сформувалися безпосередньо на взірцях місячного ґрунту, отриманих підчас шести місій, що приземлилися на Місяці. Наприклад, деякі мої дослідження стосуються залишків ерупції вулканів на поверхні Місяця. Дані, які я використала для своїх експериментів, були взяті безпосередньо на поверхні Місяця астронавтами з Apollo 15 і Apollo 17. Наступні дані вже зібрали орбітальні зонди, які були збудовані із використанням наукової та технічної інформації, здобутої завдяки місіям Apollo.

На думку Раяна Цайґлера, кустоша колекції взірців, привезених місіями Apollo, упродовж останніх 50 років NASA отримала 3190 індивідуальних дезидератів про надання доступу для досліджень проб місячного ґрунту від понад 500 науковців із 15 країн. Упродовж десятиліть, каже Цайґлер, агенція поширила більш, як 50000 уікальних взірців, а в даний момент понад 8000 їх аналізують 145 дослідників з різноманітних галузей, як то астрономія, біологія, хімія, інженерія, матеріалознавство, медицина і геологія. Місячні скелі здійснили переворот у нашому знанні перш за все у сфері трьох важливих питань: структури місячної поверхні, походження Місяця і еволюції Сонячної Системи.

Джерело

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ